Формираха 48 маломерни паралелки в община Бургас

Гимназията по морско корабоплаване и риболов е желана от момчетата, решили да кръстосват океаните

Три от училищата подготвят бъдещи моряци, шофьори, автомонтьори, строители

Допринасят за демографското развитие

За тази учебна година, в община Бургас  са формирани 48 самостоятелни паралелки, с брой ученици под установения минимум. Решението на местния парламент на Бургас за това, е във връзка с постъпили искания от директорите на 12 училища. Няколко от училищата са в Бургас, а по- голямата част са в малките селища и квартали- в село Росен, кв. "Черно море", кв. "Банево", кв. "Ветрен", село Маринка и др.

Финансовият ресурс за формирането на паралелките, в размер на 557 401,00 лв., ще бъде осигурен като „дофинансиране“ и заложен в бюджета за 2025 година. Докладната записка с предложението бе внесена лично от кмета Димитър Николов.

"Част от училищата, от които са постъпили исканията, са единствени в съответните населени места, а СУ „Христо Ботев“- кв. "Черно море", ОУ „Иван Вазов“ - кв. "Банево", ОУ „Христо Ботев“- село Маринка, СУ „Св. Климент Охридски“ – кв. "Рудник", са включени и в Списъка на МОН на средищните детски градини и училища в Република България. Невъзможността за формиране на паралелките ще доведе до необходимост учениците задължително да пътуват до друго учебно заведение, което от своя страна би могло да окаже негативен ефект по отношение мотивацията им за учене и до отказ от посещаване на училище на голяма част от тях", са мотивите на документа.

Паралелките в ПГ по морско корабоплаване и риболов и ПГ по транспорт пък са формирани за обучение по защитени от държавата специалности, а паралелките в ПГ по сградостроителство и инсталации „Пеньо Пенев“ са за обучение в специалности от професии, по които е налице очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Трите училища подготвят бъдещи моряци, шофьори, автомонтьори, строители.

По преценка на кмета и съветниците, състоянието на училищата, входирали искания за формиране на самостоятелни паралелки с брой ученици под установения миниум, като цяло е добро, което означава, че в следващите випуски, броят на учениците ще бъде по- голям.

Отпускането на средства за съществуването на тези паралелки, дефакто допринася и за програмата за демографско развитие на Бургас, тъй като много млади семейства ще се установят в дадените селища, след като децата им има къде да учат.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони