Фотограф от Търново включен в журито на световен конкурс

Фотограф от Търново включен в журито на световен конкурс

Майсторът на обектива Генчо Петков е носител на награда от раздел „Архитектура“ в първото издание на международното съревнование

Известният фотограф от Велико Търново Генчо Петков е поканен за член на международното жури на второто издание на световния конкурс на VIPA’2017: Фотограф на годината, който се утвърждава като надпревара за Оскари във фотографията. Петков ще участва в селектирането на авторските творби на участниците, след като в първото издание получи голямото отличие „Фотограф на годината“, статуетката „Златен Voubs” и парична награда от 5000 евро. 61-годишният майстор на обектива от старата столица се занимава с художествена фотография от ученик и е с над 40-годишен опит. Носител е на над 20 международни и над 30 национални отличия. В първото издание той надви силната конкуренцията на 592 участници от цял свят, за които гласуваха десетки хиляди потребители и престижно 9-членно международно жури и стана първият носител на престижната титла.

В състава на международното жури влизат общо 20 професионални фотографи с изключителен опит и признание от Беларус, Португалия, Словакия, Малайзия, Нова Зеландия, Италия, Русия, Румъния, Сърбия, Азербайджан, Бангладеш и България.

"За мен това е голяма чест и сериозна отговорност. Сред членовете на журито са още няколко български колеги, които са призьори в различни категории от миналогодишното издание. Това са фотографите Руслан Асанов, Красимир Матаров и Ивайло Маджаров. Разбираемо е организаторите да търсят експертизата и естетическите критерии на спечелилите автори и да се доверяват на техните оценки“, изтъкна пред „Труд“ Петков.

Той уточни, че предстоящото издание ще бъде по-обогатено от предходното, тъй като ще включва нови категории и изложби. Основните шест категории вече са разделени на 4 подкатегории: Хора (Деца, Портрети, Семейство и Начин на живот), Реклама (Мода и Красота, Храна, Продукт, Превозно средство), Природа (Пейзаж, Макро, Под вода, Дива природа), Архитектура (Мостове, Сгради, Градски пейзажи, Интериор), Репортаж (Култура, Събития, Новини, Политика) и Специална категория (Нощ, Спорт, Пътуване, Сватба). Наградният фонд на конкурса е в размер на 23 000 евро и ще се разпредели между победителите в различните категории и подкатегории, а един фотограф както при първото издание ще получи голямото отличие „Фотограф на годината“, статуетката „Златен Voubs” и 5000 евро.

„Друга новост е, че във второто издание на Voubs Международни награди за фотография – VIPA’2017 , основният акцент ще е поставен върху популяризирането на фотографите и всеки от победителите ще има възможността да участва с творбите си в 10 интернационални изложби. Крайният срок за участие с творби е 15 февруари. Конкурсът е отворен както за професионалисти, така и за любители“, уточняват организаторите.

Всички регистрирани за участие на конкурсния хъб VOUBS ще бъдат оценявани в два периода – гласуването от страна на потребителите вече тече и ще приключи на 15 март, следващото гласуване ще бъде направено от професионалното жури между 1 януари и 1 март .

Победителите ще бъдат обявени през март, а официалната церемония по връчването на вторите Voubs Международни награди за фотография – VIPA’2017 ще се проведе през април. Партньори на VIPA’2017 са Асоциация на професионалните фотографи и фотографска агенция “БулФото”.

fotograf1

Най-четени