Фракции цепели „Има такъв народ“

Снимка: Архив
Парламентарната група на ИТН в 46-то Народно събрание е най-многобройна с 65 депутати, но анализатори казаха пред “Труд”, че очакват разцепление в редиците ѝ.

Политолози пред “Труд”: Хората на Слави няма да могат да скрият люспенето

Парламентарната група може да започне да се рои, смята доц. Стойчо Стойчев

Партията беше само запалката

Съществува реален риск още в първите дни на новия парламент сред депутатите на “Има такъв народ” да се появи разцепление и бързо да се обособят фракции в групата им. Това заявиха пред “Труд” водещи политически наблюдатели. “Очаквам още при началото на 46-то Народно събрание в парламентарната група да се формират и фракции. Това ще бъде по-сериозният проблем на ИТН, защото ако сега напускат един-двама души партията, след като се структурира парламентарната група, допускам, че тя ще започне да се рои”, заяви пред “Труд” политологът доц. Стойчо Стойчев.

Според анализатори, процесът на люспене от ИТН ще предшества и бъдещ разпад на формацията, тъй като в структурно отношение тя е събрана главно в София и по места е изключително слаба. “Хората, които са ангажирани от отделните региони за партийната дейност по региони, не са много дисциплинирани. Затова няма да са изненада такъв тип явления”, коментираха пред “Труд” наблюдатели. Те се позоваха и на знаковото напускане на ИТН преди часове от кмета на Мадара Неделчо Неделчев, който беше прокламиран от хората на Слави Трифонов като човек, който се бори месеци наред за провеждане на референдум за отделянето на Мадара от община Шумен. Неделчев беше чест гост в телевизията на Слави TV 7/8, но публично обяви, че днес ще напусне ИТН. “Време е за друго, но май ИТН няма да е носителят, а само запалката!”, написа Неделчев във фейсбук.

“ИТН вече получиха жълт картон, следващият ще е червен. Нямат право на повече грешки”, посочиха пред БНР експертите Първан Симеонов и Александър Христов.

Неделчо Неделчев, кмет на Мадара и кандидат за депутат на ИТН, пред “Труд”: За хората на Слави членовете ни са стадо

Проектокабинетът е правен с външна намеса

Кметът на шуменското село Мадара Неделчо Неделчев беше шести в листата на ИТН в област Шумен.

Гласовитият Неделчев заяви, че в понеделник подава официално заявление за прекратяване на членството си в ИТН.

- Г-н Неделчев, кое е това нарушено обещание от Слави Трифонов, което ви накара да вземете решение за напускане?
- Обещанието, че няма да работим с хора от статуквото и с партии от статуквото. Това е основното нещо и от ИТН потвърдиха, че не го спазват, като посочиха първо министъра от две правителства на НДСВ Николай Василев за министър-председател и след това на следващата пресконференция излязоха да го защитават. Това е необяснимо за мен. Вие знаете по негово време какво се случи. Той беше министър на админстрацията и при него тя се увеличи двойно. А ние сега трябва да я намалим.

- Нали това беше декларирано като от приоритет на кабинета при представянето му от Слави Трифонов. Или вие не вярвате в това?
- Не, не вярвам. Въпреки че има твърдение, че е намалил администрацията с 25 000. Аз направих справка в ИНФОСТАТ, оказа се, че не е така.

- Но предложението за премиер за Николай Василев вече е оттеглено, а вие напускате въпреки това?
- Да, защото аз не очаквам да предложат нещо друго. Примерно, казвам - Меглена Кунева. Кой да предложат друг?.. Аз съм съгласен с нашите декларирани така да се каже партньори преди изборите - “Демократична България” и “Изправи се! Мутри вън!”, че най-удачният вариант е да остане служебният кабинет като редовен.

- Кабинетът, огласен от Слави Трифонов по телевизията му, бил ли е съгласуван с ръководните органи по места, с членовете или вие го чухте в деня на обявяването?
- Твърдо и категорично казвам - не беше съгласуван! Имам съмнения, че и на най-високо ниво в партията може би това предложение не е било съгласувано. Никога не съм бил член на никоя друга партия, а и нямам намерение вече да бъда, защото партиите трябва да служат на хората, а в България е обратното.

- Вие бяхте на 6-то място в листата, имате най-много преференции - 435, а се говореше, че е забранено да се работи за личен вот, дори че са подписвани декларации...
- Няма такива декларации, не са били забранени преференциите, но явно беше неодобрението на ръководството на това нещо. Ръководството на ИТН даде да се разбере, че на кандидатите не е разрешено да работят за преференции. По този начин партията се опита да заобиколи Изборния кодекс, в който изрично е посочена възможност за преференциален вот. След първата ми публикация в медии, в която обявих, че се боря за преференции, прекъснаха всякакви контакти с мен, или ме гледаха накриво, ако се появя на предизборни срещи.

- А имате ли чувството, че друг дирижира отзад какво ще се случва, а не самите фигури, които виждаме ние или е прекалено да се каже това?
- Имате основание за въпроса си, защото Николай Василев призна, че е работил с ръководството на партията още преди 3 месеца. Как се случват тези неща, ако няма външна намеса? Може би има нещо такова. Опитвах се да ги оправдавам пред себе си, да си обяснявам това поведение с факта, че са нова партия. Но трудно можеш да оправдаеш високомерието и арогантността към избирателите, към формации, които би трябвало да са ни партньори и дори към собствените членове. В ИТН има два вида хора - политическо ръководство и експертен екип. А членовете на партията явно са някакво стадо, което трябва сляпо да вярва в политическото ръководство и в експертите, и да им ръкопляска. А, и да си плаща членския внос.

Доц. Стойчо Стойчев, политолог, пред “Труд”: Ще наблюдаваме сериозни центробежни процеси

ИТН започна да “старее” бързо в краткия си политически живот и освен това Слави Трифонов няма харизмата на Царя, нито този авторитет. ИТН малко наподобява НДСВ, но е по-скоро бледо нейно копие. Сензацията, която се опитват да направят, е само в тяхната телевизия и в техните глави. От ИТН “измутряха” преди да са получили някакви осезаеми резултати. Нито победата им дава основание за такъв тип отношение, нито социалната ситуация. Те се държат арогантно с партньорите си, с журналистите, със собствените си членове. Чисто организационно и кадрово, партията има сериозен дефицит. Оттеглянето на кмета на Мадара Неделчо Неделчев от партията няма да е последното. За разпад още е трудно да се говори, но в ИТН ще има сериозни центробежни процеси. Забраната за преференциално гласуване, което всъщност е идеята за мажоритарната система, уличи ИТН. Самите те се опасяват, че хората, които са подредени в листите, няма да спазват партийната дисциплина, ако влязат в парламента.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения