Франция не убеди, че заслужава евротитлата след победа-подарък с 1:0 над Австрия

Франция победи само с 1:0 Австрия на "Дюселдорф Арена" във втория мач от група "D" на ЕВРО 2024. В първата среща от потока Нидерландия спечели с 2:1 срещу Полша и така французите оглавяват класирането в групата, следвани от холандците с по 3 точки. Полша и Австрия са без точков актив.

В 8-ата минута Килиан Мбапе се опита да затрудни стража на австрийците Патрик Пентц, но не успя. Тео Ернандес също пропусна след неточен шут. Футболистите на Ралф Рангник бяха стабилни в защита и чакаха своя шанс в атака, който дойде в 32-ата минута, когато Кристоф Баумгартнер подаде към Конрад Лаймер, който обаче стреля в ръцете на вратаря Майк Менян. 4 минути по-късно Баумгартнер излезе сам срещу Менян, който спаси удара му, а след още 2 Максимилиан Вебер си отбеляза автогол и оформи крайния резултат, след като Мбапе го притисна.

След почивката Антоан Гризман беше изблъскан от Вебер и си удари главата в странично пано, след което шурна кръв. В 55-ата минута най-големият длъжник на тима си Килиан Мбапе отново пропусна. Излезлият за първи път в голямо първенство като капитан французин сам срещу вратаря стреля в аут доста далече от очертанията на вратата. Жул Кунде и Маркус Тюрам също направиха неудачни опити да отбележат попадение. В 78-ата минута Баумгартнер и стражът Менян се сблъскаха жестоко в борба за топката, но не напуснаха играта.

В 87-ата минута французите изживяха тотален кошмар, след като Мбапе се контузи след сблъсък на терена с Кевин Дансо и шурна кръв от носа му. Наложи се да получи медицинска помощ и да бъде заменен от Оливие Жиру минути преди края.

Французите ликуваха, но не убедиха, че заслужават статута на фаворит за европейската титла, с който дойдоха в Германия, въпреки че изиграха мача с всички тактически прийоми, за да запазят резултата.