Френският институт дава „картбланш“ на Камен Калев

През месец февруари, Френският институт поверява седмичната програма на един от най-успешните съвременни български режисьори Камен Калев („Източни пиеси“). В рамките на този „картбланш“, в който преплита български и френски продукции, Камен Калев ще представи филми, които той самия е избрал. Калев кани българските режисьори Светослав Драганов и Илиян Метев, и журналиста Радослав Чичев за дискусия след прожекциите в зала „Слайвейков“, които ще продължат от 3-и до 25-и февруари, всеки петък и събота, съответно от 18:30 часа и 19:00 часа в зала „Славейков“. 

„Голяма радост е за мен да споделя днес с вас някои филми, оставили траен отпечатък в съзнанието ми!

Тези, които бих искал да гледам или да снимам, най-често не приличат на нищо друго освен на себе си. Това не означава непременно, че са херметични и труднодостъпни, а точно обратното. Това са всъщност филми, излъчващи толкова щедрост и кураж, че се оказват на практика универсални. Животът никога не върви по зададени схеми, което ме кара да вярвам, че когато един филм излиза от руслото на обичайния наратив, той често ни предлага много по-вълнуващи преживявания, които се отпечатват в съзнанието ни за цял живот. 

Избрах по-скорошни филми. Само филмът на Клер Дени „Добра работа“ датира от 1999 г. Достатъчно му бе много малко време, за да се превърне в култов. 

От своя страна, „В класната стая“ бе удостоен със Златна палма в Кан и въпреки това е недобре познат в България. 

Същото сe отнася и за останалите френски филми, които са показвани или никога, или само с няколко прожекции пред българската публика. 

Бих желал, също да представя два забележителни документални филма „Без сбогом“ на Кристоф Агу и „Брагино“ на Клеман Кожитор. Намирам ги за изключително силни и вдъхновяващи заради любовта, която авторите отдават на персонажите. Авторската позиция е необикновена и придава на филмите особено хуманно звучене. 

Филмите на Метев и Драганов свидетелстват за невероятната мощ на филмовото изкуство. Според мен те са пример за авторско кино на световно равнище. 

Всеки филм от селекцията предлага уникален прочит. Авторите очертават своя личен поглед към света. Жан Реноар казва : „Харесваме дадена история, защото харесваме нейния разказвач. Същата история, разказана от друг, не представлява никакъв интерес“, разказва един от най-успешните съвременни български режисьори. 

Входът е с билет (стандартна цена 8 лв. / намалена цена 5 лв.) или с абонаментна карта. Пенсионерите и абонатите на Френския институт се ползват от намалената тарифа за прожекциите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Кино