Хакерски източват 12 млн. лв. от наша фирма от Топ 10

Всяка седмица някоя фирма у нас губи до 200 000 лв. от хакерски атаки.

На всеки 4 дни дружество губи до 200 000 лева

Киберпрестъпниците подменили сметката на получателите със своя

Следите на парите са изгубени

Хакери атакуваха една от най-големите български компании и източиха 12 милиона лева, след като промениха банковата сметка на фирмата, която трябвало да получи парите. Името на компанията не се съобщава, но тя е от 10-те най-големи в страната, уточниха от МВР.

Кибермошениците заразили една от служебните пощи и започнали да следят кореспонденцията на нарочената компания. Когато тя получила фактура за плащането на голямата сума, измамниците просто подменили банковата сметка на фирмата получател със своя. Вместо да преведе парите на контрагента си, компанията превела 12-те милиона на кибермошениците.

Атаката е станала преди седми ца, но информацията бе пусната вчера, защото днес от “Киберпрестъпност” в ГДБОП ще бъдат домакини на международна конференция с участието на експерти от 30 държави от и извън ЕС. Антимафиоти обясниха, че само чрез използването на схемата с промяна банковата сметка на всеки четири дни някоя фирма губи по 30-100 хил. евро, а няколко пъти в годината компании губят милиони.

“Изгорелите” бизнесмени са разбрали за удара, но парите вече са препрани десетки пъти, а следите им са изгубени и не могат да бъдат проследени. Много вероятно е хакерите да са от Северна Африка, където има цели колцентрове, които се занимават с компютърни измами под всякаква форма, включително и на самотни дами, които търсят половинки в социалните мрежи.

Търговията в мрежата крие рискове

Опитват да измамят онлайн магазини с фалшиви жалби от клиенти

Хакерите атакуват онлайн магазини с фалшиви съобщения от недоволен клиент.

Хакери опитват да проникнат в компютрите на онлайн търговци като им пращат фалшиви жалби от клиенти. Те са на развален български и основната цел е файлът да бъде отворен, за да зарази компютрите на продавачите. Вирусът е скрит уж в снимка на счупената или повредена стока. “Този файл се използва за шпионаж. Основната цел на атаката е чрез този файл да се отключи вратата на компютъра и да даде достъп на тази хакерска група към компютъра на жертвата. Става въпрос за китайска хакерска група, известна като Mustang Panda. Най-лошото е, че потребителят дори не разбира за тази атака и че оттук нататък е следен”, обясни експертът по киберсигурност Любомир Тулев. По думите му целта на хакерите е да започнат да изнудват собствениците на онлайн магазини да заплатят определена сума, за да не бъдат унищожени сайтовете и цялата информация за стоките, които продават в мрежата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право