Хамилтън загуби „осмата“ от поглед

Люис Хамилтън вече не е толкова уверен, че ще успее да спечели осма титла във Формула 1, с която да изпревари Михаел Шумахер и по последния показател в историята на най-престижния автомобилен спорт. Асът на „Мерцедес“ остана втори в Гран при на САЩ и не се възползва от предполагаемото предимство на колата му на „Пистата на Америките“ в Остин, Тексас, а победата отиде у лидера в шампионата Макс Верстапен („Ред Бул“).

„Поздравления за него, свърши брилянтна работа – призна британецът, като превъзмогна сериозния антагонизъм, появил се между двамата в последните месеци. - По време на втората част от състезанието сериозно си мислех, че можем да победим и дадох всичко от себе си, но се оказа недостатъчно. „Ред Бул“ просто са по-бързи, имат по-стабилна задна ос. При това съотношение на силите ще е много трудно за нас да спечелим титлата.“

Иначе гонката започна перфектно за световния шампион, който направи отличен старт и изпревари Лудия Макс на първия завой. Впоследствие обаче от „Мерцедес“ не изчислиха правилно износването на гумите и оставиха Хамилтън по-дълго на пистата преди да му дадат последния комплект. Блъфът по радиото, че има вероятност Люис да завърши състезанието само с едно спиране в бокса, нямаше как да заблуди никого, а в последните обиколки шампионът намали разликата на Верстапен до секунда, но така и не стигна до атака.

Така нидерландецът вече води с 287,5 точки в генералното класиране, а Хамилтън е втори с 275,5 т. С третото място на Серхио Перес „Ред Бул“ се приближи опасно до първото място и в класирането при конструкторите – 437,5 т., но „сребърните стрели“ все още са начело с 460,5 т.

Уикендът се превърна в абсолютен рекорд по посещаемост в историята на Формула 1, като над 400 000 зрители бяха по трибуните в Остин в трите дни.