Хамилтън полетя в Австрия

Люис Хамилтън показа, че взима насериозно мисията да спечели седма титла във Формула 1, с което да изравни рекорда на Михаел Шумахер. Световният шампион даде най-добро време в първата свободна тренировка преди Гран при на Австрия, първи старт от шампионата, който тази година ще се проведе в съкратен формат. Асът на „Мерцедес“ завъртя обиколка на пистата „Шпийлберг“ за 1:04,816 минути и остави на 0,356 секунди съотборника си Валтери Ботас. „Сребърните стрели“ пък оставиха на почетно разстояние останалите отбори и подсказаха, че и през този сезон до изненади едва ли ще се стигне.

В типичния си стил Хамилтън неглижира резултатите на пистата и предпочете да се изкаже по световните проблеми.

Изхабих много енергия в разговори с „Мерцедес“ и съм доволен, че стигнахме дотук – заяви британецът, визирайки черния цвят на колите и екипите в знак на борбата срещу расизма. - Но аз се обръщам и към всички останали, отбори, към цялата индустрия.“

Трето време на 0,602 секунди даде Макс Верстапен („Ред Бул“), а двете колите на „Макларън“ успяха да се вместят в рамките на секунда от лидера. Неочаквано слабо бе представянето на „Ферари“. Шарл Льоклер даде 10-о време на 1,108 сек, а Себастиан Фетел е едва 12-и на 1,261 сек.

Днес на пистата „Шпийлберг“ е квалификацията за място на старта, а утре следобед е състезанието, с което ще бъде открит сезонът.