„Хебър“ повали „Лас Палмас“ и продължава в Шампионската лига

Волейболният първенец „Хебър“ успя да обърне двубоя с испанския „Гуагуас“ (Лас Палмас) и да се класира за втория предварителен кръг на Шампионската лига. „Тигрите“ се измъкнаха от тежката ситуацията след загубата с 0:3 при гостуването на Канарските острови и взеха реванш с 3:1 (20, -25, 16, 18) във втория мач в Пазарджик. Така изходът на спора трябваше да се реши в „златен гейм“, който българският тим измъкна с 15:13, за да отстрани коварния противник.

Хебър“ отново бе воден от помощник-треньора Мартин Бланко, тъй като наставникът Камило Плачи, който все още има здравословен проблем. Ветеранът Тодор Алексиев пък започна като титуляр и помогна много с опита си в първия гейм, който премина през напрегнат момент при 17:17, но бе спечелен от българите. По подобен сценарий се разви и втората част – 19:19, но в решителните разигравания испанците надделяха и се приближиха само на гейм от крайния успех.

Опрени до стената обаче „тигрите“ наложиха пълно превъзходство на игрищетои взеха убедително следващите две части. Напрежението в „златния гейм“ бе много голямо и няколко грешки на „Хебър“ дадоха на гостите аванс от 8:5, но те на свой ред го пропиляха. Ключова поява на Стойко Ненчев за сервис донесе решаващата преднина от 13:11, а малко по-късно родният шампион завърши успешно мисията.

Най-резултатни за победата с под 19 точки бяха Брадли Гънтър и Якопо Маскари, а Алексиев добави 17 т. Кубинската звезда на „Гуагуас“ Йосвани Ернандес заби цели 28 т., но останалите му съотборници бяха далеч от нивото му. Така „Хебър“ вече е във втория кръг на квалификациите за най-силния клубен турнир на континента, където ще се изправи срещу беларуския шампион „Шахтьор“ (Солигорск).