Хибридни дипломи за бакалаври и магистри

Студентите ще могат да избират да следват специалност, която е съвместна и се покрива от два или повече университета.

Качиха за обществено обсъждане промени в Закона за висшето образование

Заплата за докторанти, ако работят по проекти

Има готови програми, но липсва регулация

Две или повече висши училища да обучават студенти по съвместни специалности и след това да издават дипломи за това хибридно обучение. Това предлагат от МОН с промени в Закона за висшето образование, качени за обществено обсъждане. Сред тях е и възможността в пъти да се увеличи стипендията от 500 лв. на месец на докторанти, ако работят в рамките на даден научно-изследователски проект.

Студенти - бакалаври и магистри, записани в такива хибридни, мултидисциплинарни специалности, ще изучават отделните дисциплини в различни университети. Дипломите им ще бъдат с подписа на ректора на университета координатор или с подписите на всички ректори на висшите училища партньори.

Един от вузовете, които са готови с учебните планове по такива нови програми, е Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП), което си партнира с медицински университети в страната за обучението на инженери с медицинска квалификация. Както “Труд” писа, тези програми обаче не могат да стартират, защото регулация как това да става в сегашния закон няма.

“Утре имаме среща при министър Денков по въпроса. Готови сме да пуснем програмите в платена форма, но няма как да стане по закон, затова и предложихме тези промени”, обясни пред “Труд” ректорът на ВУТП проф. д-р Миглена Темелкова.

“Още министър Вълчев заложи на всички ректори да работят по хибридните образователни продукти. Де факто с предложените промени, сега те стават въз основа на споразумение между висшите училища. Едно от тях ще бъде координатор и ще извършва административните дейности, в рамките на неговата програмна акредитация ще бъде специалността, в която ще се провежда съвместното обучение”, обясни ситуацията проф. Темелкова.

По думите ѝ единият партньор по новите съвместни специалности трябва задължително да бъде от нерегулираните специалости. “Специалността, която ще се дава на студентите, не бива да попада в обсега на регулираните като медицината, например. Аз не мога да произведа медици във ВУТП, заедно с партньорите също не можем, но можем да произведем инженери с медицинска специализация”, обясни тя.

Идея

Търсят млади учени

Проф. Миглена Темелкова, ректор на ВУТП

С другата предложена промяна в закона се дава възможност образователна и научна степен “доктор” да се придобива чрез работа по научноизследователски проект. Идеята е докторанти да се приемат допълнително, извън обявения прием, и те да работят само по даден проект, който е важен за университета и да получават заплащане от него.

За работата си вместо само стипендия от 500 лв., каквото се полага от държавата по принцип, те ще могат да получават в пъти по-голямо възнаграждение.

“Тук идеята е, че за да развиват научноизследователска дейност, университетите да могат да привличат докторанти, които са извън държавната регулация, и да им дават заплата. Сега докторантите имат право на стипендия, но не и да работят на трудов договор”, обясни проф. Темелкова.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование