Химикали в пластмасата водят до затлъстяване

Съществува предположение, че химикалите в ежедневно използваните пластмасови продукти насърчават увеличаването на теглото. Причината е, че те могат да повлияят на човешкия метаболизъм. Ново изследване показа, че много пластмасови предмети, свързани с бита, съдържат огромно количество химикали, някои от тях неизвестни. Става ясно, че някои от изследваните при определени условия водят до увеличаване на мастните клетки.

Сред използваните в домакинството пластмасови предмети са опаковките, бутилките, кофичките за кисело мляко, съдове и торбички за съхранение, и др. Колкото и да се ограничи използването им е доста трудно те да се избегнат.

Наднорменото тегло може да доведе до развитие на различни заболявания. Причините за наличието му могат да бъдат различни, свързани с начина на живот, количеството и качеството на храната, физическата активност и др. Учените посочват още един фактор, който може да доведе до напълняване. Той се оказва свързан с храната, напитките и тяхното съхранение. Предвид множеството изкуствени добавки в съдържанието им, възможно е и те да имат принос към затлъстяването.

Синтетичните химикали влияят на ендокринната система, което дава отражение на хормоните, които регулират апетита, метаболизма и теглото, наред с изпълнението на други телесни функции. Едни от популярните т.нар. ендокринни разрушители са бисфенол А и фталатите, които присъстват в някои пластмаси. Освен това тези химикали оказват влияние върху човешкото развитие и плодовитостта, а лабораторните експерименти показват, че могат да доведат и до затлъстяване.

Проучването е дело на биолози от Норвежкия университет за наука и технологии в Трондхайм. То е публикувано в Environmental Science & Technology. Изследователите извличат химикали от 34 ежедневно използвани продукти от пластмаса. Сред множеството открити химически вещества са и 11, за които е известно, че нарушават метаболизма. Тестват се в лабораторни условия върху миши клетки и се установява нарастването на мастните клетки. Заподозрени за това влияние са не толкова известния бисфенол А, колкото се предполага, че затова роля имат други неизвестни още химикали.

Според учените химическите вещества от PVC и PUR продукти е много вероятно да насърчат създаването на мастни клетки, докато тези от PET, HDPE и PLA продукти са неактивни в тази посока. Подчертава се, че опаковките на храните не са единственият потенциален източник на химикали, нарушаващи метаболизма. Те могат да намерят път към тялото и през кожата - чрез дрехи, чехли за баня, пластмасови настилки, прах и др. Притесненията са, че това също може да влияе на повишаване на затлъстяването сред хората.

Около проучването има още въпросителни и нужда от допълнителни изследвания. Затова учените не могат да кажат до колко е голямо влиянието на химикалите по отношение увеличаване на затлъстяването и са предпазливи в изводите си. Препоръчват все пак изработването на по-безопасни пластмасови продукти.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука