Хокеистите на Финландия ликуваха с първа олимпийска титла в историята

Хокеистите на Финландия ликуваха с първа олимпийска титла в историята. На игрите в Пекин стандинавците победиха на финтала  защитаващият титлата си тим на Руския олимипйски комитет с 2:1.

Селекцията на старши треньора Юка Ялонен стигна до победата след обрат и завърши турнира с шест победи в шест мача. Това бе и четвърта поредна победа на Финландия над руски отбор на олимпийски игри.

Хокеистите на Руския олимпийски комитет поведоха с 1:0 още в 7-ата минута след гол на Михаил Григоренко. Попадението стана факт точно 17 секунди, след като руските хокеисти използваха численото си предимство.

Отборът на Финландия изравни резултата 1:1 в 23-ата минута на мача. Виле Покка получи пас на синята линия и стреля към вратата, а Саку Мяеналанен се бореше пред вратата и закри видимостта на вратаря Иван Федотов. Шайбата влезе в близкия ъгъл.

Победният гол за Финландия дойде 31 секунди след старта на третата третина. Тогава Марко Антила се завъртя зад вратата и покрай мантинелата, стреля, а шайбата бе отклонена от стика на Ханес Бьорнинен и попадна за втори път в мрежата на Федотов.

Така "Суоми" поведе с 2:1 във финалната среща в 40-ата минута.

В последните минути на мача руснаците заиграха с шестима полеви играчи на леда, но и това не им помогна да пробият отличната защита на Финландия в този мач. Много силен двубой направи и вратарят на победителите Хари Сатери, който завърши с 16 спасявания.

Тройката се допълва от тима на Словакия, който в малкия финал се пребори за отличията срещу Швеция с 4:0. И за първи път в историята спечели олимпийски медал, като самостоятелна страна.