Хосе Карерас - Тенорът легенда

Хосе Карерас идва в София за световната премиера на новия си галаспектакъл Opera D'amore в зала Арена Армеец. Тенорът-легенда ще пее за любовта на 19 декември, точно година след първоначално отложения първи спектакъл на тази дългоочаквана супермодерна продукция.

С Карерас на сцената излиза елитен състав от световноизвестни български и чуждестранни оперни артисти. Сред тях са руската мегазвезда Мария Гулегина, легендата на Ла Скала Марко Берти, Надя Кръстева, Кирил Манолов, Илина Михайлова, Росен Ненчев и Емил Павлов както и хора и оркестъра на Софийска Опера и Балет под диригентската палка на Маестро Давид Хименес.

Първа българската публика ще стане свидетел на този уникален и дълго подготвян оперен шоу-спектакъл. Според организаторите АСАРА това е операта в XXI век – с 3D мапинг, холограми, интерактивни декори, звук и осветление от последно поколение и дизайнерски костюми, създадени специално за шоуто. Виртуалната реалност се съчетава по сякаш магичен начин с живото изпълнение на солисти, оркестър, хор и балет в ултрамодерна звукова и визуална среда. В осъществяването на мащабната продукция участват повече от 200 професионалисти от различни области.

74-годишният Хосе Карерас безспорно е един от титаните на съвременното оперно изкуство - Хосе Карерас. От момента, когато той едва 8-годишен застава пред микрофона на Испанското национално радио, за да изпее La Donna e Mobile, до неговата поява седем десетилетия по-късно на сцената на столичната “Арена Армеец”, Карерас остава неизменно един и същ - упорит, борбен, целеустремен и по своему велик.

Карерас разказва, че за първи път се почувствал истински привлечен от музиката на 6-годишна възраст. Заедно с родителите си гледа на кино “Великият Карузо”, а емоцията от видяното била почти кошмар за семейството му. Дълго време след това Хосе не спира да пее вкъщи, а когато се опитват да го накарат да млъкне, хлапакът се заключва в банята, пуска водата и продължава да пее, седнал на ръба на ваната. “Горките ми родители - разказва след време през смях тенорът. - Едва след години осъзнах, че съм вил като койот. Но пък в крайна сметка мама ме заведе при учителка по пеене.”

На 11 вече се изявява в реномирания барселонски театър „Лисеу“, в опери на Мануел де Фая и Пучини. 

Учи в консерваторията в родния си град и през 1970 г. дебютира в централни роли в „Набуко“ (Верди) и „Норма“ (Белини). В „Норма“ привлича вниманието на изпълнителката на главната роля, сопраното Монсерат Кабайе, която го кани да пеят заедно в „Лукреция Борджия“ на Доницети – това е първият голям успех на Карерас.
През 1972 г. дебютира в САЩ в ролята на Пинкертън от „Мадам Бътерфлай“, през 1973 г. – в Лондон, през 1974 г. – във Виена. На 28 години в репертоара му вече има 24 различни заглавия.

Голямата драма в живота на Карерас се случва през 1987г., когато припада на репетиция на “Бохеми” в Париж. Тогава е на 43 г., а кариерата му върви стремглаво нагоре, а научава страшната диагноза - левкемия. Лекарите му дават шансове за живот една към десет. Напук на прогнозите, все пак чудото става и той отново се връща на сцената здрав.

През 1988 г. основава фондация за борба с левкемията.  През 1992 г. пее на Олимпиадата в Барселона, на мястото на Фреди Меркюри, починал през 1991 г.

Хосе Карерас е носител на много отличия за своето творчество – сред тях: Златен медал на каталунското правителство (1988), „Принц на Астурия“ (1991) и други. На 22 септември 2006 г. открива във Фуенлабрада театър, който носи неговото име. Записвал е многократно арии и цели опери (главно за Philips Classics), народни песни, танга, църковна музика, естрада и други – общо над 120 различни заглавия. Изпълнява главната роля в едноименния филм за живота на оперния певец Хулиан Галяре.

Въпреки желанието си да се оттегли от музикалната сцена и прощалното турне, което направи през 2015 г. и което премина и през България, испанският тенор се завърна с нови сили на оперния небосклон през 2018 г.

Великият тенор Хосе Карерас сподели за българската публика, че има много приятели в България, с които редовно поддържа контакт. Един от тези приятели е футболната легенда Христо Стоичков. "За нас в Барселона и Каталуния той беше истински идол години наред”, споделя Карерас. “Футболът е изкуство, но зависи кой играе. Не всички футболисти са артисти с топката, но някои са истински творци и те превръщат играта в изкуство", казва още той.

 

Великан, с голямо сърце

Музиката ми подари много приятелства с легенди, с чиито хитове живеех. И с един великан, който до нашата първа среща го нямаше в дисковете ми в колата - Хосе Карерас. Запознахме се на снимки за реклама в благотворителна акция за борба срещу левкемията. Освен заклет барселонист и велик тенор, той се оказа и човек, в чието сърце има място за целия свят. Всеки разговор с него обогатява и те провокира да осмислиш по-глобално мисията си на този свят.

Христо Стоичков, футболна легенда

 

От съперници станахме приятели

Като бяхме млади, между нас имаше съперничество - кой от двамата е по-велик тенор! Аз съм от Мадрид, а Хосе - каталунец. Това още повече засилваше враждата. През 1984 г. се скарахме и за политика. Когато обаче разбрах, че е тежко болен, бях сред първите, които помогнаха. Помислих си - светът не може да си позволи да загуби такъв глас! Оттогава сме първи приятели.

Пласидо Доминго, оперен певец 

 

Творец с безграничен талант

Хосе Карерас е един от най-знаменитите гласове на световната оперна сцена. Като един изявен и доказал се певец той продължава да допринася за развитието на оперната музика и не спира да радва своите ученици и почитатели с безграничния си талант.

Кметът на София Йорданка Фандъкова, патрон на концерта му през 2018 г. 

 

Горд съм, че избра нашия оркестър

Горд съм с нашия оркестър. Неслучайно оперната легенда Хосе Карерас избра за партньори музикантите на Софийската опера и балет при своето сбогуване с българската публика. Спря се на оркестър, който има богата история не само с най-големите български диригенти, но и под палката на много известни световни диригенти, в грандиозни постановки в големи зали и под открито небе.

Акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет

Кауза събира Тримата тенори

Именно Международната фондация за борба с левкемията "Хосе Карерас", която той основава през 1988 г. става повод и на сцената да се появят великолепните изпълнения на “Тримата тенори”. През 1990 г. заедно с Лучано Павароти и Пласидо Доминго правят концерт, който има за цел да събере средства за фондацията. 

Така в началото на 90-те става факт най-успешният проект за класическа музика в историята - концертът “Тримата тенори”, който се изпълнява под Айфеловата кула. Той е посветен на току-що завършилото световното първенство по футбол в Париж, защото и тримата музикални титани са страстни почитатели на футбола.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети