Христо Терзийски: МВР няма нужда от поредно преструктуриране, а от устойчивост

Христо Терзийски, водач на листата на ГЕРБ/СДС за 10 МИР-Кюстендил пред Труд: 

Господин Терзийски, почти като рефрен звучи перманентното искане на БСП за нов закон за МВР. Има ли нужда системата от нова нормотворческа рамка?

- Сега действащият Закон за МВР е от 2014 година. Оттогава текстовете са изменяни и допълвани, като по този начин е доразвита материята в Закона. Няма съществени промени в  основните дейности на МВР, посочени в чл. 6. Не са налице съществени промени в задачите и функциите на основните структури. В този смисъл, не намирам основания за изцяло нов законопроект. Една от повтаряните тези на БСП е, че в този си вид „законът не отговаря на очакванията на служителите“. Не съм срещнал обаче конкретни предложения, които биха променили съществено философията на Закона. Като дългогодишен служител на МВР съм бил свидетел и участник в многобройни реформи и преструктурирания. От опит и по убеждение твърдя, че системата има нужда от устойчивост. Устойчивост в системата не означава закостенялост, а надеждност и спокойствие - и за гражданите, и за служителите. Единствената ни цел като ръководство е да осигурим условията МВР спокойно да си върши работата – професионално и по закон. И смятам, че го правим! Резултатите го доказват.

Ценя усилията на всеки дисциплиниран служител

- Битово може да ви прозвучи, но наскоро, когато сменях лична карта, влязох в едно от столичните РПУ и да ви кажа честно - изглеждаше доста зле. Кога българските полицаи ще получат нормални, европейски условия за работа, а няма да ходят по скъсани балатуми и да ползват бюра от 70-те години?

- Подобряването на условията на труд – материалната база и техническите средства, с които работят полицаите и пожарникарите, са водещ приоритет на ръководството на МВР. По проекти, финансирани от структурните и инвестиционните фондове на ЕС и други финансови механизми и със собствени средства, се осигуряват технически средства, реновират се сгради и се обезпечават служителите.Това е процес и постоянен ангажимент. В рамките на мандата, по данни на Дирекция „Управление на собствеността и социални дейности“, за нуждите на всички структури на МВР са реновирани 183 сгради, 15 са новопостроени. Битовите условия са лесно видими, безспорно важни – както за самочувствието на служителите, така и за обслужването на гражданите. Значителен финансов ресурс влагаме също за поддържане и обновяване на информационните системи, за разширяването на капацитета им, за оборудване и за съвременна техника, от чиято надеждност често зависи човешки живот.

- Какво остана неказано при инцидентите с протестиращи и упражненото физическо насилие върху тях от страна на полицейските органи?

- Изразявал съм многократно позицията си – и в рамките на парламентарен контрол, и в официално писмо до депутати от Европейския парламент, и пред медии. В МВР има разпоредби, нормативни документи и нормативи, по които следва да работи полицаят. Всеки един сигнал за нарушаването им се разследва пълно, цялостно и безпристрастно. При установяване на неправомерни или неетични действия, виновните служители си понасят наказанието. Изводите от проверки се докладват на компетентната прокуратура, за да ги верифицира и прецеди дали има данни за престъпление. МВР няма нито практика, нито интерес да крие случаите на превишаване на полицейски правомощия – това е точният термин. Такива случаи вредят на репутацията на системата и на многобройните дисциплинирани служители, които съвестно изпълняват задълженията си. А точно труда на тези служители ценя най-много. Това са полицаи, които са приели професията като кауза. Различни хора с претенции за експертност се изказаха по темата. Ако за част от тях остана нечуто, ще кажа отново – ролята на полицията е да пази обществения ред и правата на всички граждани. Недопустимо е да се вменява, нито да се внушава съпричастност или вземане на страна от полицията в едни или други конфликти или масови прояви.

Христо Терзийски е роден е на 31 юли 1968 г. в град Кюстендил. Водач на листата на ГЕРБ/СДС в родния си град. Завършил е висше образование в Технически университет в София. В системата на МВР е от 1996 година. На 24 февруари 2015 година е назначен на длъжност директор на Главна дирекция “Национална полиция”. Има специализирани курсове към Международна правоприлагаща академия – ILEA – през 2005 г. в Будапеща и през 2008 г. в Розуел, САЩ. Избран е за министър на вътрешните работи на 24 юли 2020 година от 44-ото Народно събрание.

Следете Trud News вече и в Telegram
Избори 2024. Платено съдържание. Купуването и продаването на гласове е престъпление.

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

  • Иван Николов

    Предизборен популизъм.

Още от Политика