Цвети Пиронкова загуби в титаничен сблъсък от Серина Уилямс

Цветана Пиронкова отпадна на четвъртфинал на Откритото първенство на САЩ по тенис. Българката загуби от бившата номер 1 в света - Серина Уилямс с 6:4, 4:6, 2:6.

Така приключи приказката на родената в Пловдив тенисистка, която се завърна на корта след близо 3 години отсъствие. Въпреки загубата Пиронкова, която през март 2018 г. роди първото си дете, заслужава аплодисменти за представянето си и за това, че успя за трети пореден път в кариерата си да достигне на четвъртфинал на турнир от Големия шлем ("Уимбълдън" - 2010, 2011, "Ролан Гарос" - 2016 г.). До този момент най-доброто ѝ класиране в Ню Йорк беше четвърти кръг през 2012 г.

Серина Уилямс - победителката в 23 от четирите най-важни надпревари през годината, се оказва непреодолимо препятствие за родената в Пловдив тенисистка. За Пиронкова това беше пета загуба в срещите помежду им.

Мачът беше наречен "Битката на майките", защото и двете дами на корта родиха наскоро. Пиронкова се радва на своя син Александър, а Уилямс - на 3-годишната Олимпия. За първи път в историята на турнирите от Големия шлем 3 майки играят на четвъртфинал. Виктория Азаренка (майка на 4-годишния Лео) също се класира за този етап на надпреварата.

Въпреки че влезе в срещата уверено и използвайки топовен сервис, Уилямс видимо изпитваше проблеми. Това се видя в четвъртия гейм, когато Пиронкова реализира пробив. Той, както и страхотната игра на родената в Пловдив тенисистка, бяха достатъчни, за да може българката да поведе в мача с 6:4.

Във втората част двете съперници си размениха по един пробив в началото. Умората беше видима и у 39-годишната американка, и у завърналата се само преди седмица сред най-големите в тениса българка. В крайна сметка Уилямс проби за втори път и логично изравни резултата в сетовете.

Заключителната част започна с пробив за Серина. Разиграванията в мача ставаха все по-дълги и оспорвани, въпреки, че двете дами на корта бяха на предела на силите си. Стигна се до втори пробив на световната номер 8 за 5:2, а така и до края на мача.

Уилямс се класира за своя 14-и полуфинал в Ню Йорк. Тя е финалистка от предните 2 издания на Откритото първенство на САЩ, но и в двата решителни мача през 2018 (от Наоми Осака) и 2019 г. (от Бианка Андреску) допусна поражения. Във витрината си Серина има 6 титли от турнира.За място на финала Уилямс ще спори с Азаренка или Елизе Мертенс, които играят в ранните часове на 10 септември българско време.