Цветният оазис на „Дългите спомени за краткия миг“

Снимки: NewsMaker
Проф. Кирил Божков пред своето живописно платно  „Животът“ (2015).

Юбилейна изложба на проф. Кирил Божков

Вернисажът събра в галерията над 150 ценители 

Експозицията разкрива виртуозното изкуство на Божков с богати асоциации и символи

Апотеоз на творческия му мироглед, включваща 4444 фигури в четири земни и неземни светове,

Създава фигуративна живопис с реалистични елементи, повлиян от асоциативни направления и сюрреализма

Намесата на геометрични и стилизирани елементи, реално и абстрактно, създава нови авторски фигурации

Проф. Кирил Божков признава: „Всеки художник е уникален по неповторим начин. Картините, които представям, по един или друг начин тълкуват въпроси, различни гледни точки и философски разбирания. Винаги съм се прекланял и възхищавал на „старите майстори“, но и винаги съм се опитвал да не остана глух и сляп за съвременното изкуство“. 

В музей-галерия „Анел“ – София, беше открита Юбилейна изложба живопис под заглавие „Дългите спомени за краткия миг“. Експозицията е на разположение на ценителите до 23 юни, а ретроспективният ѝ характер е посветен на 60-годишнината на проф. Кирил Божков – ръководител на  катедра „Живопис“ в Националната художествена академия.

Вернисажът събра в галерията повече от 150 почитатели на неговото изкуство, сред които бяха: проф. д.ф.н. Валери Стефанов, проф. Чавдар Попов, проф. Стефан Белишки, проф. Любомир Каралеев, майсторите на четката Николай Янакиев, Владимир Пенев, Анатолий Станкулов, Юлия Радева, Дарина Янева, Андриан Бекяров, Христо Христов, Танер Мерт, Александър Телалим и др.

Гостите бяха приветствани от Ангел Симеонов – собственик на Музей-галерия „Анел“, който изказа възхищението си от живописния, разпознаваем почерк на проф. Божков: „Тук виждате 41 платна – част от тях не са показвани изобщо. Такава мащабна изложба той прави за първи път от над 10 години“.

В обръщението си към публиката Кирил Божков призна: „Благодаря на г-н Симеонов и на кураторката Пламена Димитрова-Рачева! Радвам се, че днес съм извън обичайната си среда – Академията. Още като студент ме привличаше темата за житейските и митологични оазиси. За мен „Анел“ е един оазис на изкуството. Тук се чувствам точно така – виждам много хора, които не познавам лично, благодаря им за вниманието, както благодаря и на колегите си, които са тук.  Рисуването е моят живот! Не си позволявам да съм скромен, аз ще продължа да рисувам, защото не умея да правя друго!“.

Ето какво споделя за събитието и известния изкуствовед Пламена Димитрова-Рачева. „По повод 60-годишния юбилей на проф. Кирил Божков бяха организирани две тематични изложби. Божков, световно признат майстор на акварела, представи за първи път в НХА изложбата „Акварелни портрети“, демонстрирайки своето умение в психологическия портрет. Носител на 10 международни награди от изложби по целия свят, Божков е издигнал акварела до нивото на високото изкуство на живописта. 

Последва втора юбилейна изложба в престижната галерия „Анел“, включваща творби от 1991 до 2023 г. Експозицията разкрива виртуозното изкуство на Божков с богати асоциации и символи. Неговите картини съчетават историята и съвремието, изследвани и в доктората му „Нови параметри на представата за виртуозност във фигуралната живопис през XX век“. Божков използва постконцептуален подход, като интегрира глобалния свят на информационната мрежа и понятията за време в своето изкуство, подчертавайки важността на посланията и тяхната концептуална интерпретация.

В живота непрекъснато се сблъскваме с различни стилове и „-изми“ в изкуството на 20-ти и 21-ви век, които могат да съществуват заедно в творбите на съвременните творци. Живописта на Кирил Божков не прави изключение. Неговите големи платна наподобяват огромни плазмени екрани в места с активна комуникация и трафик, или съвременно изкуство в просторни музейни салони като галерия „Анел“. В изложбата са представени 41 творби, колкото са годините на художника, обединени около най-мащабната му картина „Животът“ от 2015 г. – апотеоз на творческия му мироглед, включваща 4444 фигури в четири земни и неземни светове, разкриващи загадката на човешкия живот.

От ранните си произведения през 1991 г. досега, Кирил Божков създава фигуративна живопис с реалистични елементи, повлиян от асоциативни направления и сюрреализма. Неговите платна с приказен фантазен свят носят названия като „Оазис“, „Шехерезада“, „Сън“, „Участ“, „Сбогуване“, „Грехът“, впечатлявайки със свободата на изразяване. Художникът умело разширява артистичните си прийоми, използвайки похвати от поп арта, концептуалното изкуство и сюрреализма.

Композициите му отразяват психологическата реалност на живота му, наситени с метафорични и асоциативни внушения. Произведения като „Фауна 1 и 2“ и „Дългият спомен от краткия миг“ са мисловни картини, инспирирани от личния му свят и от изкуството на Караваджо и ренесансовите майстори. Божков формира уникален стил, който съчетава проникновени психологически образи, наративни и химерични пространства, неочаквани метаморфози и драматични контрапункти на динамика и статика.

Картините „Дежа вю“, „Юбилей“, „Четири жени и седем мъже“ от 2018 г., както и „Есента, есента“, „Романтичен портрет“, „Гениоти в зала с огледала“, „Аз съм спомен“, „Притча за нещата“ от 2020 г. са създадени по време на пандемията от COVID-19. Те са големи формати, в които цветовете и фигурите оживяват магично, придобивайки метафизично и духовно въздействие, сходно с религиозното изкуство. В този период, Божков включва и сцени от ежедневието си – ярки и цветни интерпретации на градския живот като „Кафене“, „Разходка“, „Семейство“, „Улица 1 и 2“, „Сватба“ и други, както и лирични образи като „Майка“, „Балерина“, „Момиче“. Те са портрети на отчуждение, подтиснати инстинкти и несподелени чувства.

Големите живописни композиции на Божков са експресивни и свободни, с емоция и енергия, видими в цветовете и формите. Намесата на геометрични и стилизирани елементи, реално и абстрактно, създава нови авторски фигурации. Картините „Ритуал“, „Спомени на душата“, „Разходка“, „Мъжът и неговият меч“, „Танц“ демонстрират майсторска живопис с тонални плоскости, фини преходи и контрасти, създадени с артистичен замах. Божков импровизира с четката, създавайки зигзаги, радиали, спирали, вертикали и хоризонтали, балансирайки експресивните петна и линии.

Творбите на Кирил Божков са визуални ребуси с кодирани послания и символи. Въздействащи благодарение на високото академично познание и творческо ниво на художника, те отразяват неговото усещане за професионализъм, морал, емоционалност и истина.“

Награди от Испания до Боливия

Проф. д-р Кирил Божков е роден през 1964 г. в Нови хан. Завършва специалност „Стенопис“ в НХА през 1991 г. и от 1994 г. преподава живопис. От 2024 г. ръководи катедра „Живопис“ в Академията. Член е на Съюза на българските художници от 1997 г. Участвал е в над 250 групови изложби и има над 60 самостоятелни изложби. Награден е с повече от 10 най-високите награди за акварел в международни изложби по цял свят, някои от които са:

- Първа награда на Международния акварелен фестивал в Кордоба, Испания (2023)

- Златна награда на Международното акварелно биенале в Хамянг, Корея (2021)

- Първа награда на Биеналето на акварела KIPUS в Боливия (2019)

- Победа в интернационалната категория на Акварелното биенале в Куала Лумпур, Малайзия (2018)

- Първо място за портрет на Акварелното биенале в Тирана (2017)

- Награда на IWS България за принос в акварелното изкуство на Триеналето във Варна (2016)

Творби на Кирил Божков се намират в Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, Народното събрание, Министерството на финансите и много обществени и частни колекции по света.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура