Целева стипендия освобождава от такса

Предложението всички студенти държавна поръчка да не плащат такси още от тази година не мина през гласуване в парламента.

Съгласие за промени във висшето образование в следващия парламент

1000 лв. за студентите по “Хидроинженерство”, “Ядрена енергетика”, “Химични технологии”

Очакваният недостиг на инженери и технолози е голям

Целева стипендия, която да освобождава студентите в приоритетни специалности от такса в университета, както и такива с високи постижения - около такава идея се обединиха депутати и ректори. Такъв подход би бил по-успешен от предложението на кабинета “Денков” за отпадане на таксите за всички студенти държавна поръчка, което обаче няма да мине през гласуване в парламента и така за тази академична година таксите остават.

“Системата на висшето образование има нужда от подкрепа, но може да се направи по-добър пакет от мерки, които да бъде насочен към повишаване на мотивацията за учене в специалности с най-висок очакван бъдещ недостиг на кадри и с реализация в страната. Надявам се в 50-ото НС да подходим по-отговорно и да внесем по-добро предложение”, каза за “Труд news” председателят на просветната комисия в НС Красимир Вълчев.

Красимир Вълчев бе категоричен, че е необходим диференциран подход.

“Така например със заделените 150 млн. лева могат да се освободят от такси всички студенти в инженерно-техническите и природоматематическите специалности. Очакваният недостиг на инженери и технолози е голям и липсата на тези кадри в най-голяма степен ще спъне социално-икономическото ни развитие. В други професионални направления освобождаването би могло да бъде в зависимост от успеха. За “Икономика” може да се обвърже с кандидатстването с матура по математика. За “Медицина” може да се обвърже с реализация в страната. Имаме специалности с драматичен недостиг на кадри от една страна и много голяма значение за държавата и икономиката, от друга. Такива са “Хидроинженерство”, “Ядрена енергетика”, “Химични технологии”. За тях бих предложил да се предоставя по 1000 лева месечна стипендия, освен освобождаването от такси”, посочи Вълчев.

Необходим е диференциран подход, припомни бившият просветен министър, защото от друга страната имаме нерационално търсене на висше образование - търсене на по-лесно висше образование, само за диплома. “То избуя предимно в социалните, правните и стопанските направления. Да не поливаме и плевелите, и плодовете, а само плодовете - там, където има най-голяма нужда”, уточни Вълчев.

“Преди 7 години освободихме от такси специалностите с най-голям очакван бъдещ недостиг и това доведе до увеличение на студентите в тях, макар и недостатъчно. Ако сега освободим всички от такси, те отново ще намалеят”, допълни той.
Само 2500 от 50 000 зрелостници полагат матурата по математика. Това е 5% от целия випуск и поради това масово се кандидатстват в инженерни специалности без матура по математика. Подобна е ситуацията и в икономическите специалности. “От друга страната, работодателите казват: “имаме излишък на икономисти, но ни трябват такива, които могат да смятат”. Затова не трябва да пропускаме възможността, според мен да насърчим полагането на матура по математика, физика и химия”, каза Вълчев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование