Цената на държавния дълг нарасна на 4,13%

Не пласираха целия планиран обем на ценни книжа

Банките инвестират най-много

Нараства цената, която инвеститорите искат, за да финансират дефицита в държавната хазна. На проведения в понеделник аукцион постигнатата доходност по пласираните държавни ценни книжа (ДКЦ) на вътрешния пазар е 4,13%, обявиха от Министерството на финансите.

А освен това не бяха пласирани всичките планирани книжа. В понеделник Министерството на финансите пусна в обращение нова емисия левови ДЦК със срок 5,5 години. На инвеститорите бяха предложени книжа за 200 млн. лв. Общият размер на подадените поръчки достигна 203,85 млн. лв., което е само 1,02 пъти над предложените книжа. Одобрени са поръчки само за 149,95 млн. лв. номинална стойност със средна доходност 4,13%. Ако бяха пласирани всичките предложени на инвеститорите книжа, средната доходност щеше да бъде още по-висока.

Цената на държавния дълг бързо нараства. През май бяха пласирани ДЦК със срок три години и половина за 300 млн. лв. при доходност от 1,33%. На предишния аукцион на 21 септември бяха пласирани книжа за 200 млн. лв. от емисия с падеж на 27 юли 2026 г. при средна доходност от 3,01%. Пласираните в понеделник книжа са с по-дълъг срок, но и доходността им е доста по-голяма.

На 15 септември Министерството на финансите пласира на международните капиталови пазари еврови облигации в два транша с общ размер от 2,25 млрд. евро. Първият транш е със срочност 7 г., обем от 1,5 млрд. евро, а постигнатата доходност беше 4,346%. Вторият транш е със срочност 12 г., обем от 0,75 млрд. евро и доходност при пласирането от 4,823%.

След като инвеститорите разбраха, че за финансиране на дефицита в държавната хазна е необходимо да бъде пуснат значителен по обем нов държавен дълг, поискаха по-висока цена за парите си. През октомври е планирано пускането на нов дълг на вътрешния пазар в размер на 750 млн. лв., а през ноември и декември на още 900 млн. лв. Поисканата от инвеститорите доходност на аукциона в понеделник е с 2,23% над тази по аналогичните германски федерални облигации. Най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха банките с дял от 81,3%, следвани от пенсионни фондове – 9,3%, застрахователни дружества – 6,7%, гаранционни фондове – 2%, и инвестиционни посредници – 0,7%.

ТЕКСТ ПОД СНИМКА

Министерството на финансите не одобри поръчки за всички предложени на инвеститорите книжа.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика