Цената на лева в еврочакалнята

Курсът остава фиксиран на 1,95583 лв.

ЕЦБ ще се намеси, ако падне до 2,25 лв. за едно евро

БНБ ще гарантира курса

Европейската централна банка (ЕЦБ) ще се намеси на валутния пазар, ако курсът на лева падне до 2,24920 лв. за едно евро или поскъпне до 1,66246 лв. за евро. Това предвиждат публикуваните от ЕЦБ централни курсове на задължителна интервенция за българския лев според правилата на “чакалнята за еврото” (валутния механизъм ERM II).

Реално за България това няма никакво значение, защото влиза в ERM II с действащия валутен борд и фиксиран курс от 1,95583 лв. за евро, какъвто беше и до момента, коментира за “Труд” финансистът Емил Хърсев. “Това са определените с договора от Маастрихт интервали на движение, които допускат отклонение от плюс-минус 15% от курса на фиксиране. Това, че нашият лев от повече от 20 години има интервал на движение от нула процента бюрократите от Франкфурт го забелязват, но си карат по книжката, където пише плюс-минус 15%. Нула процента движение на валутния курс влиза в тези рамки, така че противоречие няма”, обясни Хърсев.

Ангажимент на БНБ е поддържането на валутния борд и фиксирания курс на лева. Този ангажимент е заложен в Закона за БНБ, където е записано, че “БНБ е длъжна да продава и да купува без ограничения евро срещу левове на основата на спот валутни курсове, които не могат да се отклоняват от официалния валутен курс с повече от 0,5%”.

С влизането ни в ERM II вече е ангажимент на цялата Европейска система на централните банки да се намесят на пазара, ако курсът на лева се отклони с плюс-минус 15% от фиксирания тъй като това е един общ механизъм на цялата еврозона, каза Хърсев. “Но от над 20 години не се е налагало никой да помага за поддържането на курса на лева, не виждам как сега може да възникне такава потребност, още повече, че левът е преобезпечен. Т. е. нараства обезпечението на лева чрез управление “Емисионно” на БНБ, където от 20 г. се трупат доходите от управлението на валутния резерв. Цената на златния резерв, който е част от това обезпечение, се е удвоила спрямо началния период, когато приехме валутния борд”, обясни финансистът Емил Хърсев.

Поели сме четири ангажимента

Шефове на фирми ще носят отговорност при фалит

Ангажименти за реформи в четири сфери е поела България с влизането ни в “чакалнята за еврто”. Това става ясно от писмо, подписано от министъра на финансите Владислав Горанов и управителя на БНБ Димитър Радев до председателя на Еврогрупата Марио Сентено. Реформи трябва да бъдат направени в небанковия финансов сектор, управлението на държавните предприятия, процедурите по несъстоятелност и мерките срещу прането на пари. В областта на небанковия финансов сектор страната ни се ангажира да гарантира коректното изплащане на обезщетения по полиците “Зелена карта”. В управлението на държавните предприятия ще бъде направен анализ - кои са с търговски характер и кои имат обществени функции. И тези с търговски характер трябва да станат акционерни дружества.

В процедурите за обявяване на несъстоятелност трябва да бъдат направени законодателни промени, така че да бъде въведена отговорност на директорите, ако техните действия са допринесли за фалита на фирмата. В мерките срещу изпирането на пари ще бъде засилено вниманието върху счетоводни компании и данъчни съветници, тъй като има голям риск те да бъдат включени в схеми за пране на пари.

Работодатели и синдикати: Поздравления за влизането в ERM II

Безпрецедентна здравна и икономическа криза

Поздравления към институциите в страната отправиха организациите на работодателите и синдикатите в страната по повод приемането на България във валутно-обменния механизъм ERM II с курс 1,95583 лв. за 1 евро. Бихме искали да изразим удовлетворението от това, че успяхте да осъществите този националния приоритет, пише в отворено писмо от името на КРИБ, БСК, БТПП, АИКБ и двата синдиката.

С присъединяване на България към ERM II ще бъде ускорена пълната интеграция на България към ЕС, ще бъде улеснен изходът от рецесията, предизвикана от COVID 19, и отключено действието на многобройни позитивни фактори за икономическото и социално развитие в дългосрочен план, пише в писмото.

“С тревога отбелязваме, че новината за присъединяването на България към ERM II дойде на фона на нарастващо обществено-политическо напрежение. В името на доброто на страната ни апелираме към всички страни за недопускане на каквито и да е форми на насилие. Настояваме политическите сили, президентската институция, изпълнителната, законодателната, съдебната власт и правоохранителните органи да се държат отговорно и в рамките на конституционните си правомощия, за да се избегне нагнетяване на общественото напрежение. Но сме категорични, че борбата с корупцията по високите етажи на всички власти трябва да е приоритет, който да се следва безкомпромисно. Без да се погазват принципите на правовата държава, презумпцията за невиновност и неприкосновеността на частната собственост”, посочват работодателите и синдикатите.

“В световен план се разраства безпрецедентна здравна, социална и икономическа криза. На този фон България се нуждае от целенасочени усилия за преодоляване на новите предизвикателства. Апелираме в този труден момент за отговорност и държавническо поведение”, допълват работодателите и синдикатите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Финанси