Цигарите поскъпват с 20 ст. заради акциз

Календар за вдигане на акциза на цигарите през годините предлагат от Министерството на финансите.

Правителството предлага плавно повишение на налога

Промяната е поискана от бранша, за да няма рязко покачване на цените

Ще вдигнат минималните ставки в ЕС

Цигарите може да поскъпнат с 20 ст. за кутия през 2023 г. заради повишаване на акциза. Министерският съвет одобри промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, към които от Министерството на финансите предлагат и плавно вдигане на акциза през следващите четири години.

Още в предишния парламент с актуализацията на бюджета за 2022 г. от Министерството на финансите бяха предложили вдигане на акциза за цигарите, което да влезе в сила още от 1 юли тази година, но депутатите не го подкрепиха, като основно дебатите бяха за това какво време е необходимо на бизнеса, за да определи новите цени и да се снабди с нови бандероли.

Новото предложение на Министерството на финансите (МФ) е за по-плавно вдигане на акциза през годините спрямо първоначалния вариант. Това ще доведе и до по-малко поскъпване на цигарите. Минималният акциз за цигарите да стане 185,5 лв. за 1000 къса през 2023 г., предлагат от министерството, а предишното предложение беше за увеличение на ставката до 187 лв. В момента минималният налог за 1000 цигари е 177 лв. Това означава, че новото предложение е за увеличение с 8,50 лв. за 1000 цигари. Тъй като върху акциза се дължи и ДДС, ако предложението на Министерството на финансите бъде подкрепено от парламента, цигарите ще поскъпнат с около 20 ст. на кутия. В момента най-масовите цигари струват между 5,20 лв. и 6,50 лв.

Да бъде приет график за вдигане на акциза за цигарите настояват от тютюневите компании в България. Причината за това е готвена промяна на директивата на ЕС за минималните нива на акцизите за тютюневите изделия. Очаква се Брюксел значително да вдигне минималните акцизи, затова от бранша искат увеличението на цените в България да е плавно през годините, за да няма рядко поскъпване когато ще трябва да изпълним директивата на ЕС. Предложението на бранша е по-високият акциз да влезе в сила три месеца след приемане на закона от парламента, за да има време да бъдат набавени нови бандероли. Затова, ако парламентът одобри промяната, по-високият акциз вероятно ще влезе в сила от 1 март 2023 г.

Новото предложение на министерството предвижда увеличение на минималния акциз за цигарите с 8,50 лв. през всяка от следващите четири години. Така всяка година цигарите ще поскъпват с около 20 ст., а общо за периода от четири години 2023-2026 г. увеличението на цените ще бъде с около 80 ст. на кутия.

Акцизът за цигарите се състои от два компонента - фиксирана сума на 1000 бройки и процент от цената. Първоначалното предложение на министерството от месец юни предвиждаше увеличение и на двата компонента в акциза на цигарите - както на фиксираната сума, така и на процента от цената. Новото предложение на МФ е през следващите години да бъде увеличена фиксираната сума, но да бъде намалена частта от акциза, която се определя като процент от цената. В резултат ще бъде намалена разликата в размера на акциза, който се плаща за по-скъпите и за по-евтините цигари.

Да бъде повишен акцизът и за тютюна за пушене и нагреваемите тютюневи изделия предлагат от Министерството на финансите. Предложението е през 2023 г. акцизът за тютюна за пушене да нарасне от сегашните 152 лв. на 167 лв. на килограм. Тъй като върху акциза има и ДДС, ако депутатите одобрят предложението, 100 гр. тютюн ще поскъпнат със 1,80 лв.

Делът на контрабандата е около 3%

Приходите в хазната ще нараснат с 80-100 млн. лв.

Настояват за плавно увеличение

Акцизът за цигарите да бъде повишен плавно, искат от бранша.

„България трябва да се подготви за предстоящите увеличения на минималния акциз върху цигарите в ЕС. Колкото по-рано и с повече на брой малки стъпки е увеличението, толкова по-лесно ще бъде прието от пазара“. Това гласи становище на една от големите тютюневи компании в България по повод предстоящите промени в данъчните закони.

В момента акцизът за цигарите у нас е на минималното за ЕС ниво и е по-нисък от акциза в другите страни членки. При решение на Брюксел за повишаване на минималния акциз, налогът в България ще трябва да бъде увеличен повече в сравнение с другите страни от Източна Европа. Затова от бранша смятат, че е най-удачно увеличенията да започнат сега с въвеждане на календар за плавно повишаване в следващите години.

В 22 страни от ЕС през последните 10 години са намалили тежестта на пропорционалния компонент в структурата на акциза върху цигарите. За такава промяна настояват от бранша и именно такова е предложението на Министерството на финансите.

Чрез увеличаването на фиксираната сума от размера на акциза приходите в държавния бюджет ще зависят основно от количеството обложени цигари, а не толкова от цената им, коментират от бранша. Така няма да се дава предимство на никой от играчите или сегментите на пазара, тъй като промяната би довела до повишаване на цените както на евтините цигари, които представлява под половината от обема на пазара, така и в останалите ценови сегменти при цигарите, посочват от бранша.

Повишаването на акциза може да донесе ръст на приходите в хазната с 80-100 млн. лв. годишно, показват изчисления на бранша. Ситуацията в България е благоприятна за приемане на календар за вдигане на акцизите, защото нелегалният пазар на цигари без бандерол е на рекордно ниски за България и ЕС нива, клонящи към 3%, гласи становището на бранша.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения