ЦИК казва колко депутати избират българите зад граница

Сред много спорове депутатите удължиха работното си време до гласуването на параграф 16, но първите три часа останаха закотвени на параграф 1.

Депутатите спорят за преброителните центрове

Не се знае как ще се съставя листата с кандидат-депутати, за които ще гласуват сънародниците ни зад граница

ЦИК вече трябва да има разработена методика

Със спорове за район “Чужбина”, за видеозаписи, за флашки и за преброителните центрове започнаха дебатите по окончателно приемане на промените в Изборния кодекс.

На настояванията на ДБ и ПП за създаване на район “Чужбина” за следващите парламентарни избори, Десислава Атанасова от ГЕРБ каза че има много неясното по темата. Първата е, че не се знае как ще се изготвят избирателните списъци за район “Чужбина” - чрез активна регистрация, или по друг начин. Атанасова подчерта, че липсват данни в коя държава колко наши сънародници живеят, за да се реши по колко кандидат-депутати ще излъчват българите от една или друга страна. Няма и математическа обосновка от кои многомандатни райони в България ще се режат мандат.

Асен Василев от ПП припомни, че ЦИК вече би следвало да има разработена методика как ще се създаде район “Чужбина”. Той призова комисията да предостави тази методика и да съобщи, ако има законови проблеми.

Надежда Йорданова от “Демократична България” настоя за създаване на преброителни центрове. Асен Василев от ПП попита какви са гаранциите, че при преноса на бюлетините към преброителните центрове няма да се допуснат сцени с чували и нелицеприятни елементи, които подронват доверието, че изборите са честни.

Проф. Димитър Димитров, зам.-председател на ЦИК: Каквото се запише в Кодекса, това ще изпълни ЦИК

Стари дипляни изкарани от склад

От 2011 година въпросът е повдиган сто пъти. Винаги отговорът е бил - каквото се запише в Кодекса, това ще изпълни ЦИК. Дали ще е с 6, 8 или 15 мандата е все едно, но има защитена клауза, че всички райони не може да бъдат с по-малко от 4 мандата. Това важи и за район “Чужбина”.

Другият вариант е малко по-сложен - да се вземе последният брой гласували, да се приравнят към някой от районите, примерно Варна и да се сложат 15 мандата. Първото е по-просто, второто е много спорно.

Район “Чужбина” значи да има листа с кандидати от този район. Но нямаме избирателен списък за този район. В чужбина списъкът се съставя в основната си част в деня на изборите, от тези, които са дошли в секциите да гласуват. Това са проблемите, друг технически проблем няма. То и сега има район “Чужбина” - 32-ри, но технически се казва “с кандидатска листа с нула кандидати”. Така бе записано през 2005 година. Има бюлетина, описано е каква е тя. Изпращат се и машини, гласовете се отчитат, разпределят се, но няма кандидати. Битува мнението, че това може да стане политически въпрос, защото като ги изберат тези 4 души, цял ден ще се приказва в Народното събрание кой откъде е избран и да си ходи при тия, дето са го избрали.

Така че проблемът е и чисто психологически.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика