ЦСКА катастрофира тежко в Берн - 0:3

БЕРН – Хубавите спомени от победата с 3:1 над „Базел“ и влизането в групите на Лига Европа вече са само история. Швейцария не е сладка за ЦСКА. В най-слабия си мач в евротурнира през сезона „червените“ катастрофираха с 0:3 срещу „Йънг Бойс“. А с това шансовете за едно от първите две места в групата много намаляха.
Очакванията, че дуелът на стадион „Ванкдорф“ в Берн ще е най-трудният от шестте се оправдаха напълно. ЦСКА влезе в „окото на бурята“ още в първите пет минути. А защитата на армейците беше повече от кошмарна. В третата минута неразбирателство между капитана Валентин Антов и Юрген Матей остави Феликс Мамбимби сам срещу вратаря Густаво Бусато. Нападателят хладнокръвно вкара – 1:0. Грешките в отбраната продължиха с пълна сила и само добрите прояви на стража попречиха за второ попадение на „младите момчета“.
В 18-ата минута обаче лошите новини за ЦСКА долетяха отново. Миралем Сюлеймани подмина твърде леко Матей и с неудобния си десен крак вкара за 2:0. Капакът на разгрома дойде в 32-ата минута. Контраатака на „Йънг Бойс“ завърши с центриране в малкото наказателно поле. Шокиращо Антов не само спря да пази нисичкия Мамбимби, но дори тръгна към центъра, гледайки го как вкара на празна врата.
Оттам започва хубавото за ЦСКА, а то се изразяваше най-вече във факта, че „Йънг Бойс“ се задоволи с трите попадения. В 38-ата минута „червените“ най-накрая създадоха чисто положение. Първо Али Соу удари гредата, новият венецуелец Адалберто Пенаранда видя шута си в крак на швейцарец, а за капак Георги Йомов при втората добавка не улучи вратата.
През второто полувреме мачът само се доиграваше. „Йънг Бойс“ започна да пести сили и тоталният натиск от началото спря. Явно швейцарците бяха доволни от резултата. ЦСКА заигра по-смело, но стигна само до няколко опасни удара от далечна дистанция. И все пак лошите първи 45 минути не могат да развалят отличното представяне на „червените“ до този момент в Лига Европа. За съжаление два пъти по едно полувреме – второто при 0:2 срещу „Клуж“ вероятно ще се окажат твърде тежки към амбициите на българите. Не трябва да се забравя и факта, че швейцарският шампион има само две домакински загуби в последните 2 години в Европа – от „Порто“ и „Рома“. Неслучайно „младите момчета“ са лидер в класирането.
В другия двубой „Рома“ се съвзе от 0:0 с „червените“ и разгроми „Клуж“ с 5:0 на „Стадио Олимпико“.