ЦСКА няма загуба в Ейре

ДЪБЛИН – ЦСКА няма загуба, когато гостува в Ейре в европейската си история. Дуелът срещу „Сейнт Патрикс“ в четвъртък вече беше трети за „червените“ в Страната на Бога на златото. За първи път ЦСКА гостува на потъналия вече в забрава „Лимерик“ в КНК през 1965 г. След успеха в София с 2:0 последва 2:1 с голове на Иван Колев и Евгени Каменов.
Втората визита на „червените“ в Ейре е модерни времена. През 2009 година ЦСКА спечели с 1:0 у дома срещу „Дери“ в Лига Европа, но доста се измъчи в реванша – 1:1.  В дуела от предварителния кръг Маркиньос откри резултата за българите в 70-ата минута, но в 82-ата ЦСКА допусна изравняване и треперене.
Доста по-често българският гранд гостува на същия остров, но на отбори от Северна Ирландия, част от Великобритания. Единственият случай, в който ЦСКА губи, е през 1981 година при най-славния си европоход. След 2:0 в София срещу „Гренторан“ за КЕШ, „червените“ паднаха с 1:2 на осминафиналния реванш, предшествал полуфинала с „Байерн“. Пет минути преди дузпите Альоша Димитров вкара решителното попадение.
Също в славни времена ЦСКА срещна и „Линфийлд“ дори в четвъртфинал. На свой терен „червените“ биха с 1:0 и завършиха 2:2 в Белфаст, за да си гарантират място във финалната четворка на КЕШ и три дуела с „Интер“ през 1967 г.
Най-лесното гостуване в Северна Ирландия е срещу „Портадаун“ в Купата на УЕФА през 1999 г. – 3:0. А през 2010-а „червените“ биха и „Клифтънвил“ с 2:1 в същия турнир.