ЦСКА отново велик в Европа! Жалко, че само 0:0 в Рим

Снимка: Виктор Костов
Бившият английски национал Крис Смолинг имаше много проблеми с Али Соу, но гамбийският нападател отново не успя да се разпише.

РИМ - ЦСКА е велик отбор в Европа! Отново го доказа през тази година с нулево равенство срещу „Рома“. Но не „вълците“ съжаляваха, че не са победили българите. Напротив – повечето чисти положения бяха за ЦСКА.
В часовете преди мача от Лига Европа италианските медии напълно неглижираха „червеното“ присъствие във Вечния град. Явно не бяха гледали как ЦСКА направи на пух и прах швейцарския „Базел“. Проблемът си е техен.
Футболистите на дебютиралия като старши-треньор бразилец Даниел Моралес чуха думите на великия Христо Стоичков от Маями: „Без страх и с повече самочувствие!“
Да, ЦСКА игра със самочувствието на отбор, който е печелил не една голяма евробитка през годините. Жалко, че на Али Соу просто не му върви. Още в първия четвърт час два удара на гамбиеца минаха покрай вратата. Първо „Рома“ стигна до чисто положение. Арменецът Хенрик Мхитарян, бивша звезда на „Борусия“ (Дортмунд) и „Арсенал“, улучи гредата. Това се оказа и най-добрата италианска ситуация преди почивката.
През второто полувреме ЦСКА обра всички овации макар и трибуните на „Стадио Олимпико“ да бяха празни. В една атака Юнус Санкаре и Валентин Антов пропуснаха от непосредствена близост. Почти веднага 19-годишният българин се реваншира, блокирайки атака, която можеше да се превърне в гол.
Пауло Фонсека, треньорът на „Рома“, пусна тежката артилерия в лицето на Педро и Един Джеко. Те доведоха до едно спасяване от страна на Густаво Бусато. А в атаката на „червените“ Али Соу се измъкна сам срещу стража Пау Лопес. И пак, и пак нападателят пропусна. Откакто трансферът в „Дижон“ пропадна, настана тежка голова суша. Чак в последните 20 минути „Рома“ опита да наложи натиск, но той беше повече хаотичен, отколкото мъдро начертан. Пет минути преди края Джеко принуди Бусато на два пъти да спасява ударите му. Ъгълът обаче твърде малък дори за голмайстор като босненеца. Малко след това за щастие на ЦСКА нападателят се размина точно пред голлинията.
Алексей Кулбаков, белоруският съдия, спря в 83-ата минута страхотна атака на ЦСКА, при която Рафаел Енрике излизаше сам срещу вратаря. Спря я, за да покаже жълт картон на „Рома“. А чувството за авантаж явно бе забравил в родината си. Не само в тази ситуация Кулбаков "намигна" в полза на така наречения фаворит.
ЦСКА най-накрая сложи край на черната серия срещу „Рома“ след четири поредни загуби през годините. И с този резултат се завръщат в играта в група А на Лига Европа. След победата с 2:0 в София над „червените“ румънският „Клуж“ направи само 1:1 срещу „Йънг Бойс“ у дома. Сега за ЦСКА идат два дуела срещу швейцарците, а точки в групата тепърва ще се печелят и губят.
И пак „Българска армия“ има право да се ядосва. ЦСКА играе с две лица в Лига Европа и българското първенство. Възможно най-бързо „червените“ трябва да покажат същото лице и по нашите терени. Тогава мисията шампион ще бъде съвсем възможна.