ЦСКА при Пардю - 5 мача, 4 без гол

Алън Пардю едва ли си е представял завръщането към треньорството по този начин. В интервю пред „Код Спорт“ през март англичанинът призна, че скоро ще остави консултантския пост в ЦСКА и ще седне на пейката. Едва ли е имал предвид „червената“.
Кратката треньорска кариера на Пардю на „Българска армия“ беше поставена под въпрос дори от него след загубения финал за купата срещу "Левски" (0:1). До края на сезона има два мача без никакво значение за класирането - срещу „Ботев“ (Пд) и „Черно море“.
Пет пъти Пардю изведе ЦСКА като треньор, в четири от тях отборът му не вкара гол. Започна се с кошмарния полуфинален реванш за купата срещу „Славия“ - 0:2 на „Българска армия“ и успех с дузпи. Мнозина фенове днес проклинят съдбата, че „белите“ не спечелиха и не ги лишиха от срама на "Васил Левски" в неделя.
Вторият двубой на Пардю беше вечно дерби. Доста безлично 0:0, в което все пак ЦСКА имаше малко по-добрите положения и даде надежда, че тригодишната серия срещу „сините“ ще продължи и на финала. Но пак ЦСКА не вкара.
Третата среща под английско ръководство се превърна в кошмар. Вече станалият шампион „Лудогорец“ разгроми ЦСКА с 5:0. Това е третото най-голямо поражение в историята на „червените“ след 0:8 от „Литекс“, 1:7 от „Левски“ и 2:7 и 0:5 пак от „сините“. И в този двубой ЦСКА бе напълно беззъб в атака. Пардю реши да върне, при това като титуляр, пратения в забвения Жуниор Ндзила. За да го смени на почивката и повече да не го вземе в групата.
Първата и единствена победа на Пардю дойде в мача, който осигури второто място на ЦСКА в класирането. „Червените“ с лекота сразиха „Славия“ с 3:1 у дома и отново накараха феновете да се подсмихват на еуфорията на „Герена“ в очакване на втора поредна купа.
Финалът обаче е най-голямото фиаско за Пардю. При подобна подкрепа от трибуните всеки футболист би трябвало да играе над възможностите си. А ЦСКА от първата минута започна да търси... дузпите. Да, този прийом напоследък доста помага на „червените“, макар да си остава „руска рулетка“. Благодарение на удари от бялата точка в последните 5 години ЦСКА отстрани „Рига“, „Осиек“ и „Лиепая“ в Европа, както „Славия“ у нас. Загуби единствено финала за купата преди две години от „Локомотив“ (Пд).
ЦСКА нямаше офанзивна мисъл в дербито. Странно като „десетка“ игра Тибо Вион. Французинът дойде като десен бек в България, беше използван по принуда като дефанзивен халф. Греъм Кери, единственият реален плеймейкър в ЦСКА, бе пратен на лявото крило. А Амос Юга остана на пейката, въпреки че първоначално бе планиран като титуляр. Халфът от Централна африканска република можеше да играе и като централен защитник, както вече успешно го направи по принуда. Но влезе чак след почивката - пак като дефанзивен халф. Към голмайстора Джорди Кайседо летяха непрекъснато далечни топки - от централните защитници или вратаря Густаво Бусато. Еквадорският национал тотално се загуби, пазен едновременно от трима съперници. „Червените“ рядко опитваха да атакуват с пасове по земята - логично при схема с трима дефанзивни халфа.
В крайна сметка Алън Пардю загуби четвъртия финал за купа в кариерата си. В Англия падна веднъж като футболист и два пъти като треньор. Сега отново му се наложи да признава след двубоя: „Съперникът беше по-добър!“ А в никакъв случай Пардю няма право да твърди, че е нов в ЦСКА, след като за почти две години извървя пътя от спортен директор, през консултант на ръководството до треньор.
До края на сезона решение за бъдещето му почти сигурно няма да има. В ръцете на шефовете е да преценят дали Пардю има потенциала да прави шампионски отбор или с еднопосочен билет ще отлети за Острова.