Часовникът в Скопие и София ще показва едно и също време?

Правителството на Северна Македония обсъжда възможността да запази лятното време, за да пести енергия в условията на криза

Единственото притеснение, но най-важното е, че с това ще се изравни с България

Някак си встрани от вниманието ни остана една новина от Скопие, която на пръв поглед не съдържа политическо послание или проблем. Чиста технология и математика, гледано прагматично. Е, и някои тревоги за здравето на хората, но нищо повече. При положение, че от години наред два пъти годишно - през март и октомври, се извършва една процедура, която вече е повече рутина, отколкото новост, какво толкова да се взираш и анализираш.

Това е на пръв поглед. Да видим дали има нещо отвъд него.

Правителството на Северна Македония обсъжда възможността в страната да се запази лятното време. Кабинетът на Димитър Ковачевски е възложил на ресорното Министерство на икономиката да проучи вариант с продължаване на лятното часово време с оглед икономия на енергия в условията на криза. Иначе, ако се спази досегашната практика, на 30 октомври гражданите на Северна Македония ще трябва да върнат часовниците с един час назад. 

В изпълнение на поставената задача министърът на икономиката Крашник Бектеши е поискал експертното становище на Бюрото по метеорология и, разбира се, на Македонската академия на науките и изкуствата (МАНУ). Като ще се взима такова важно решение, нека то да бъде аргументирано от специалистите по енергетика, икономика, медицина и така нататък.

Защото, както става ясно, и по този въпрос се роди нова разделителна линия в обществото и сред хората. Аргументите на едните, така както бяха поднесени от сайта Плюсинфо.мк, са, че ако в Северна Македония се въведе постоянно лятно часово време, през зимните месеци слънцето ще изгрява не по-късно от 7,30-7,45 ч, но ще залязва не по-рано от 17,30-17,45 ч, т.е. един час по-късно от „зимното“ време. Това означава един час повече дневна светлина в следобедния период, което е допълнителна възможност за изпълнение на някои задачи и дейности, които изискват светлина.

Други експерти, според същия сайт, твърдят, че лятното време е подходящо за района на Северна Македония, като се има предвид нейното крайно източно положение в Централноевропейската часова зона, с малка част в Източната европейска часова зона. През зимните месеци в страната наистина става тъмно твърде рано, за разлика от страните в същата зона, които са по на запад. С други думи, Северна Македония би имала полза от това да отчита времето си по същия начин, както разположените в западния край на Източноевропейската часова зона държави. Както България, да речем. Но не го прави.

Разбира се, в търсенето на експертно обосновано решение се намесиха и експерти по биология, медицина и психология на човешкото поведение. Няма, струва ми се, необходимост да бъдат цитирани техните мнения, защото те са стандартни и се появяват винаги, когато се стигне до превъртане на стрелките на часовника. Независимо дали напред или назад. Знаете - такава мярка нарушава основния биологичен ритъм на организма, това води до някои нарушения, особено в психиката на хората, прави ги по-депресирани и немотивирани, и така нататък, каквото сте чели вече и сте чули по този въпрос.

В интерес на истината, този спор в Северна Македония не е от днес. Затова и пиша този текст, за да го припомня. И той не винаги е бил фокусиран във времето, когато броенето на времето трябва да се променя. В състава на бивша СФРЮ Македония беше приела да отчита времето по часовника на Белград. Тоест, по централноевропейско време, което означава един час след България. Да, но Северна Македония вече не е в състава на несъществуващата СФРЮ. Отдолу, под нея е Гърция, която е в Източната европейска часова зона, както и България. Щом като Скопие и Атина са на един и същи меридиан, така да се каже, защо разликата в отчитането на  времето между тях е един час? Гърците по-глупави ли са от своите северни съседи, та си стоят там, където винаги са били. Не, не са - както гласи онази прастара поговорка, когато се е раждал грък, поне десетина евреи са плакали от яд и завист. Търговският чип и прагматизмът е заложен още в главите на античните гърци.

На всичко отгоре, както стана ясно, край Вардар биха имали повече ползи от това стрелките на часовниците им да показват същото време, както в Атина, отколкото в Белград, Загреб, Любляна или Сараево. Или както в София. 

Да предположим, че все пак правителството на Ковачевски получи експертната оценка и приеме версията да не променя лятното часово време. Оттатък границата, в София обаче ще върнем стрелките назад с един час защото сме от лоялни, по-лоялни и най-лоялни членове на Европейския съюз. И докато в Брюксел не се вземе категорично решение за отмяна на лятното часово време, ние ще я караме както си знаем - в края на март и на октомври местим стрелките. В случая обаче ще се получи така, че в София и в Скопие те ще показват едно и също време. Че това чакаме от десетилетия, бе хора, поне едно нещо да имаме заедно и еднакво с братовчедите. Би било чудесно, независимо от мотивите на инициаторите му. 

Когато съм говорил с приятели и колеги в Скопие на тема какво трябва да направи Република Македония, за да укрепи своята нова държавност и суверенитет, след като се откъсна от Титова Югославия, къде на шега, къде сериозно съм подхвърлял две идеи. Първата е тази - Скопие да направи така, че да изравни отчитането на времето в страната с това в България.

Втората - Македонската православна църква да премине да отбелязва празниците си по Григорианския календар, който популярно наричаме „нов стил“. В България е въведен със закон, гласуван от Народното събрание на 14 март 1916 г., като отчитането на времето единствено по нов стил започва от 1 април 1916 г. според Юлианския календар (14 април според Григорианския календар).

В интерес на истината, почти винаги около Коледа оттатък се правят плахи опити за дискусия по този въпрос, но те твърде бързо биват заглушавани от общото мнение на духовните и светски власти, че това би означавало да честват празниците „като католиците“. Ау, колко лошо! И мен неведнъж са ме питали защо така за нас Божият син се ражда на 24 срещу 25 декември, а не на 6 срещу 7 януари. Ами така, защото е по-правилно. Иначе какво се получава: вярващите в Северна Македония започват коледните пости, по средата им идва Нова година, която край Вардар се чества, както навсякъде, с ядене и пиене, и после постите продължават? Смешна работа, разбира се. Но пък там са измислили, не, просто са взаимствали от сръбската традиция празника Стара Нова година, която се отбелязва през нощта на 13 срещу 14 януари. Не че ни беше лошо - празнувахме Нова година у нас и когато се върнех на работното си място като кореспондент в Скопие, хайде, още една празнична вечер.

И в двете идеи, за които съм разговарял с приятелите, съм виждал начин за еманципация на местните хора от сръбската зависимост, от югоносталгичните разписания на времето им, от усещането им за нещо предопределено отвън. И точно по тази причина не вярвам, че някога ще се случат. В това число и най-вече сега.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи