Частните фондове убиват втората пенсия 

Внасяйки пари в частен фонд над 40 години, българинът ще намали пенсионния си доход в сравнение с държавната пенсия.

Законодателството в областта е примитивно, твърди доклад

Парите от тях няма да компенсират намалената пенсия от НОИ

Реалната доходност на УПФ е едва 0,3% годишно

Осигуряването в универсалните пенсионни фондове вреди на интересите на българите, които спестяват за втора пенсия, като намалява адекватността на техните пенсии и им пречи да поддържат стандарта си на живот след пенсиониране.

Причината е, че частните фондове постигат възвращаемост под нивото на растеж на средния осигурителен доход в България. Това се посочва в доклад за състоянието на пенсионните системи в Европа на института BetterFinance на Европейската федерация на инвеститорите и потребителите на финансови услуги. Автор на частта за България е финансистът Любомир Христов (вижте в карето какво каза той пред “Труд”).

Според доклада, за да разчитат хората на допълнителна пенсия от универсален пенсионен фонд (УПФ), осигурените трябва да получават по партидите си доходност, надхвърляща темпа на нарастване на средния осигурителен доход за страната.

Данните обаче показват, че реалният прираст на средния осигурителен доход е 4,7% годишно за периода 2002-2019 г. и надхвърля получената доходност на УПФ от 0,3% годишно повече от 15 пъти.

Този факт показва, че пенсията от частния фонд няма да компенсира хората за намалената им държавна пенсия. Припомняме, че според сега действащите текстове на Кодекса за социално осигуряване държавната пенсия на родените след 1959 г. ще се намалява с 20% заради това, че ще получават втора пенсия от частните фондове.

Занапред Националният осигурителен институт очаква реалният ръст на средния осигурителен доход в България да се забави до 3,2% годишно в реално изражение. При това предположение, осигурено лице, което е внасяло вноски в частен пенсионен фонд от 2002 г. и ще се пенсионира през 2042 г. - тоест след 40 години непрекъснати вноски, ще трябва да получи 3,9% реална годишна норма на възвръщаемост между 2020 и 2041 г., за да може неговата “допълнителна” пенсия само да компенсира намаляването на държавната му пенсия, уточняват авторите на доклада. По този начин, внасяйки пари в УПФ над 40 години, българинът ще намали пенсионния си доход в сравнение с държавната пенсия, която би получил, ако изобщо не е участвал във втория стълб.

Изводите от доклада са, че частичната приватизация на държавната система за социално осигуряване се е провалила в България. Освен това законодателството, регулиращо частните пенсионни фондове, е примитивно и не е в съответствие с общоприетите практики за управление на чужди пари.

Финансистът Любомир Христов пред “Труд”:

Това е кражбата на века

Прехвърлете си парите в държавата

Няма никакъв смисъл да се заделят пари в частните пенсионни фондове. Това е най-голямата кражба на века. Защото доходността на тези фондове изостава и ще изостава и в бъдеще. Единственият смисъл да се осигуряват хората в частните фондове е да се платят 160 милиона лева такси - толкова са те за УПФ и професионалните фондове за 2019 г. и тази сума расте всяка година.

Ако всички хора си оставят парите в универсалните пенсионни фондове, ще се лишат от пенсии в размер на 3,4% от брутния вътрешен продукт и това са оценки на Националния осигурителен институт за 2016 г. И това се знае от правителството. Фондовете имат отрицателна доходност от 18 години. Да влагаш пари в универсален пенсионен фонд е като да носиш вода в сито. В същото време вноската в НОИ расте с ръста на осигурителния доход.

Не трябва да заблуждават хората с Кодекса за социално осигуряване, защото в него е записано, че универсалните пенсионни фондове са за задължително и доброволно допълнително осигуряване. Но това не е така. Давам пример - ако се осигурявате на 1000 лева, то пенсионната ви вноска е 198 лева. За човек роден преди 1960 г. цялата вноска отива в НОИ. За тези след 1960 г. тя се дели на две - 148 лева постъпват в НОИ, а 50 лв. - в частния фонд. Е добре, как като има една и съща вноска, ще има допълнителна пенсия. Тя може да дойде само от доходността на пенсионните фондове, но тя е отрицателна. Моят съвет е - хората да си прехвърлят парите в НОИ, а ако искат да спестяват допълнително за пенсия, да инвестират извън пенсионните фондове, при по-висока доходност и по-ниски такси.

Предлагат реформа на системата

Всички вноски в НОИ от 2022 г.

И банки да управляват пенсионните сметки

Две стъпки за реформиране на българската пенсионна система, за да обслужва интересите на пенсионерите, предлагат авторите на доклада.

Първо - да се обърне изцяло приватизацията на пенсиите от 2000 г. - тоест всички вноски да се прехвърлят в Националния осигурителен институт, например от 1 януари 2022 г. На тези, които парите им вече са в пенсионните фондове, пък да могат да си ги прехвърлят в Сребърния фонд за стабилизиране на пенсионната система. Тази опция обаче трябва да бъде ограничена до разумен период от време, като например 18 или 24 месеца, пише в доклада. В момента срокът за прехвърляне на партидите е до 5 години преди навършване на възрастта за пенсия. Обсъжда се този срок да бъде удължен за първите пенсионери, които ще получават пари от втория стълб, но все още няма окончателно решение за това.

Втората стъпка е да се промени дейността на частните пенсионни фондове, като те се задължат да обявят предварително индекс, показателен за пазара, на база на който да се отчита 3, 7 и 10-годишната доходност. Целта е да се улесни изборът на хората на фонд. Предлага се УПФ да предлагат множество опции за инвестиране с различни рискове, както и да отпадне понятието “пенсионен фонд” и да се замени с “пенсионна сметка”. Банки, застрахователни компании, инвестиционни посредници и др. да имат право да управляват “пенсионни сметки”, като се прекъсне олигополът на пенсионните дружества в България.

Премиерът Бойко Борисов:

Ще осъвременим справедливо пенсиите

С проекта на бюджет за следващата година ще се търси справедливо осъвременяване на пенсиите. Това написа във фейсбук профила си премиерът Бойко Борисов, а по-късно потвърди отново намерението на правителството, след като пристигна в Брюксел за заседанието на Европейския съвет. Всички над 2 милиона пенсионери ще продължат да получават месечната добавка от 50 лева до края на мандата на правителството. “Докато другите говорят, ние действаме и няма да допуснем компромис с постигането на достойни старини за пенсионерите”, каза Борисов.

“Искам да благодаря на ЕК за изключително обективния доклад, който е отчел и напредъка на България, и добре е описал какво още трябва да изпълним, за да бъдем отличници в тази посока”, каза Борисов по повод на документа от Брюксел, огласен в сряда.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения