Чернобил, 35 години по-късно

Чернобилската АЕЦ, поглед от покрива на сграда в Припят, Украйна

На 26 април 1986 година става аварията в Чернобилската атомна електроцентрала. Историята е известна, може би повече благодарение на американската филмова продукция на HBO със същото име. Но дали са ясни поуките?

Случилото се в Чернобил се оценява като най-голямия ядрен инцидент в историята на човечеството - с него може да се мери донякъде Фукушима в Япония. Но не е само въпросът в броя на жертвите, ранените и обречените вследствие на радиацията. А на принципите - тази авария забива един от последните пирони в ковчега на тоталитарната власт в СССР. Защото показва, а както помнят и по-възрастните в България, тоталното неумение на тогавашните управляващи да се справят с кризи. Не че после се научиха, но това е друга тема.

Промишлени аварии стават навсякъде - така ни е писано благодарение на индустриалния напредък, на новите технологии и развитието на науката, но и на надпреварата във въоръжаването, на тероризма. Те показват колко крехки са хората, показват също и колко глупави могат да бъдат, когато са в плен на криворазбрана секретност и идеологически предрасъдъци.

Днес Чернобил се радва на голям туристически интерес от цял свят. Дано тези, които го посещават, разберат за какво всъщност иде реч...

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари