Честит юбилей, д-р Борислав Цеков!

Борислав Цеков

Днес авторът на „Труд“ навършва 50 години

Влиза в политиката с пукването на демокрацията

Дългогодишният автор и приятел на „Труд д-р Борислав Цеков навършва днес 50 години. Юбилеят му е почетен със сборника „50 крачки отвъд матрицата“, в който са събрани 50 статии, писани главно за нашия вестник. Съставител е докторът по социология Петко Петков. Читателите ни добре познават д-р Цеков и очакват неговите публикации всеки понеделник, посветени на разобличаването на неолибералния глобализъм, джендър-идеологията и други интересни теми.

Борислав Цеков е роден на 19 януари 1972 г. в София. Влиза в политиката съвсем млад, веднага след промените на 10 ноември 1989 г. става член на Федерацията на клубовете за демокрация - една от организациите-учредителки на СДС. Там е в компанията на хора като Петко Симеонов, Желю Желев, писателите Георги Мишев и Марко Ганчев.

Завършва право в СУ „Св. Климент Охридски“ през 1994 г. Трупа опит на обществени начала на „Дондуков“ 2 в администрацията на президента Желю Желев.

Борислав Цеков специализира политически науки, предизборни кампании, човешки права, европейско право и антикорупционни политики в САЩ, Белгия, Япония, Италия и Португалия (1993).

През 2001 г. е най-младият народен представител от НДСВ в 39-то Народно събрание. Той е вносител на първия законопроект още в първия ден на свикването му, на 5 юли 2001 - за вероизповеданията, който слага край на продължилия 10 години разкол в БПЦ, предизвикан от държавно-политическата намеса в църковните дела. С този закон е ликвидиран т. нар. алтернативен синод. Младият юрист става един от активните законодатели - внася и поправки в законите за вероизповеданията, за политическите партии, за ордените и медалите, за публичност на имуществото на висшите длъжностни лица, за местното самоуправление и местната администрация. Сред законопроектите, които Цеков внася в 39-о НС, но не са приети, е крайно необходимият и днес законопроектът за публичност и регистрация на лобистите и лобистката дейност. Към края на 39-то НС Цеков се присъединява към групата „Новото време“, в която са Емил Кошлуков, Мирослав Севлиевски и други „царски“ депутати.

Веднага след депутатстването, през 2005 до 2010 г. Цеков е главен секретар на първия Омбудсман на Република България Гиньо Ганев, където изиграва основна роля за създаването на тази нова за България институция и за нейното издигане като конституционен орган през 2006. Бил е член на Консултативния съвет при омбудсмана, след това и за кратко член на правния съвет на президента Румен Радев.

През 2016 г. става „доктор по конституционно право“ от Института за държавата и правото при БАН. Той е основател и председател на Управителния съвет на Института за модерна политика.

Известен е като критик на дейността на т. нар. правозащитна организация Български хелзинкски комитет. Във връзка с позицията на организацията за правото на сдружаване на партията ОМО Илинден-Пирин, както и на алтернативния синод, Цеков определя служителите на БХК като „майкопродавци“; „душмани“; наричайки ги псевдоправозащитници; и обвинявайки ги в „антибългарски мотиви“.

През февруари 2012 г. излезе неговата книга „Ню Йорк - олтарът на модерния свят“[- калейдоскопична мозайка на историята, лайфстайла и политиката на Ню Йорк.

А дни преди Доналд Тръмп да встъпи в длъжност президент на САЩ през януари 2017 г. д-р Цеков представи монографията си „Доктрината Тръмп“ - първи опит в България да бъде систематизирана една доста обширна фактология за политическите възгледи на Доналд Тръмп, неговата политическа биография и основните моменти от неговата идеологическа платформа. „Категорично в САЩ в лицето на Тръмп се връщат на власт старите, традиционните консерватори в Републиканската партия. Това е още от времето на Ричард Никсън, когато за последен път те доминираха властта, след което бяха изместени от неоконсерваторите и неолибералите, които овладяха и двете партии в САЩ“, заяви авторът на премиерата на книгата.

В едно интервю през 2004 г. на въпрос коя е любимата му мисъл, той отговаря:

"Имам един много любим цитат на Стамболов: „Малките свои честолюбия, разни откровения на мненията, да оставим настрана и да ги пожертваме пред олтара на отечеството!“ Това е една любима фраза, която носи в себе си не само политически, но и дълбок граждански смисъл."

„Труд“ пожелава от сърце на д-р Цеков здраве, успехи, късмет и верни приятели, каквито винаги ще има в нашата редакция.

Другите за него

 

Проф. Огнян Герджиков: Не си го представям отделно от „Труд“

 

Има автори, които така са се сраснали. с в. „Труд“, че ми е невъзможно да си ги представя поотделно. Такъв автор е д-р Борислав Цеков. Винаги е интересен, последователен, злободневен и... честен.

 

 

Доц. Петко Симеонов: Един човек на бъдещето 

 

Познавам Борислав Цеков от ученическите му години. В негово лице съм видял как израства и се формира политически деец и политически анализатор от международен мащаб. Добре информиран, ерудиран, с ясна и смело изразявана политическа позиция. Демократ, привързан към републиката, парламентаризма и конституционализма. Има дарбата да обяснява и развива най-сложни въпроси на достъпен език, понятен за широката публика, приеман и ценен от експертите. Той предлага идеи, които са в челото на световните консервативни школи. Един човек на бъдещето.

 

Проф. Георги Близнашки: Дава тон в обществения живот

 

Публицистиката на д-р Борислав Цеков е жива, енергична и динамична. Негова отличителна черта е умението високите идеи, принципи и каузи да се обясняват и защитават достъпно и разбираемо. Подобно на своя учител - незабравимият и неповторим Гиньо Ганев - той се стреми към изящно формулиране на своите мисли, а така се раждат ярки и запомнящи се сентенции. Това го прави авторитетна и влиятелна фигура, която не просто обяснява хода на събитията, а много често задава тон в обществения живот на България.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Днес да почерпят