Четворната коалиция носи нестабилност

Самият характер на потенциалната „четворна коалиция“, която да крепи управлението на държавата, и това, че в нея са включени несъставни части, предполага нестабилност.

Става въпрос за политически субекти, които са с коренно различни идеологии

Доколко това съгласие в един момент няма да се превърне само в механично консумиране на влас?

Според резултатите от проведените до настоящия момент преговори, както и дадените заявки от лидерите на политическите партии, вероятността за съставяне на редовен кабинет става все по-голяма. Формулата за т. нар. „четворна коалиция“ между „Продължаваме промяната“, „Има такъв народ“, БСП и „Демократична България“ вече получи и цифрово изражение за разпределението на министерските позиции, обявено от Румен Гечев по БНТ - „8-4-3-2“, което удивително прилича на позабравената схема „3-5-8“ от времето на Тройната коалиция.

След три парламентарни избори през изминалата година, натрупаната обществена умора, кризите в редица сектори - икономика, здравна, социална - изглежда, че политическият компромис между иначе несъставните части ще надделее. Защо несъставни части? Защото става въпрос за политически субекти, които са коренно различни по своите идеологии, профил на избиратели и преследвани цели. И докато те могат да постигнат компромис по някакви общи въпроси от дневния ред на държавата и обществото, то когато дойде необходимостта от тежки решения по въпроси, където има кардинални разделителни линии, тази конструкция ще започне да изпитва много сериозни затруднения. Такива са преговорите за членство на Северна Македония за Европейския съюз, Зелената сделка, ваксинацията срещу COVID-19, Истанбулската конвенция и други.

В този смисъл съгласие за правителство може и ще бъде постигнато. Но доколко това съгласие в един момент няма да се превърне само в механично консумиране на власт или няма да се разпадне от само себе си, ще покаже бъдещето.

Самият характер на потенциалната „четворна коалиция“, която да крепи управлението на държавата, и това, че в нея са включени несъставни части, предполага нестабилност. Кризисните коалиции, които целят да преведат страната през време на изпитания, обикновено се формират около силна личност с явни лидерски качества. Исторически примери в тази посока има много - Реймон Поанкаре във Франция по време на Първата световна война, Уинстън Чърчил по време на Втората световна война, Ейбрахам Линкълн по време на Гражданската война в САЩ. Силните личности дърпат цялата конструкция, така да се каже.

„Четворната коалиция“ има амбицията да преведе страната през тежка икономическа, здравна и социална криза, но тя няма личността на този необходим силен лидер, който от една страна да чертае политическите цели, а от друга - да крепи единството на коалицията. По тази линия животът u ще бъде ограничен във времето.

Друг съществен проблем пред нейното управление в дългосрочен план ще бъде този на легитимността.

Широките коалиции обикновени са избирани от широки обществени слоеве. Тук говорим за политическа структура, която съдейки по резултатите на последните парламентарни избори, се ползва с подкрепата на около 20 процента от българските граждани. Високото гражданско участие на избори и заявената от избирателя позиция са ключови за представителната демокрация. Ако тях ги няма, тя ерозира, а тях и доверието в установите в Конституция институции на властта.

 Първият реален тест за коалицията ще бъдат зимните месеци януари-февруари 2022 г., когато традиционно се натрупва социално напрежение, което се материализира в протести. Растящите цени на ток, горива, основни хранителни продукти, намаляващата потребителска кошница, само добавят към това явление. В този смисъл и при ескалация на общественото напрежение, ние можем да видим още един исторически прецедент в тази година на прецеденти - правителство, което е управлявало по-малко от сто дни.

В по-дългосрочен план стабилността на управлението ще зависи от неговата способност да управлява своите собствени вътрешни кризи и конфликти, както казах по-горе, по теми с основни разделителни линии.

Пандемията от COVID-19 и появата на новия щам Омикрон неминуемо ще направи ваксинацията основна тема през следващите месеци, включително по линия дали тя трябва да бъде задължителна или не. Как ще се постигне компромис тук между четири политически сили с коренно различни позиции, когато трябва да се вземе едно например силно непопулярно, но по същността си правилно решение? Това е рецепта за разпад.

Същото може да се отнесе към Северна Македония, Зелената сделка и т. н.

Бъдещето на правителството, скрепено от „четворната коалиция“, в отсъствието на силно обединяващо лидерство, ще зависи от възможността му да преодолява кризи, включително коалиционни такива. А те ще се продиктувани предимно от понякога диаметрално противоположните позиции на участниците по различните въпроси.

В крайна сметка рано или късно отново ще има избори, а всяка от тези партии и коалиции има своите избиратели и иска да има политическо бъдеще. А историята ни е показала, че избирателят най-много обича да наказва политически с непоследователно поведение, които са стояли на власт единствено заради самата власт.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари