Четвърта вълна на COVID атакува младите

Поразени от вируса са и преболедували

Над 1000 заразени на ден до края на август прогнозира проф. Ива Христова

Над 90% са заразени от делта варианта

В четвъртата вълна на разпространение на коронавирус е навлязла в страната ни, а до края на август се очакват по над 1000 заразени на ден, съобщи проф. Ива Христова, която е директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Тя обясни, че преобладаващ в момента е делта вариантът, който поразява предимно млади хора. “От края на юни до средата на юли делта вариантът беше 63%, а последните данни сочат над 90%”, поясни проф. Христова.

Тя припомни, че делта вариантът е по-агресивен, разпространява се по-ефективно, заразяват се повече хора и затова става повсеместно разпространеният вариант. “Другите варианти не върлуват - единични са случаите на южноафрикански и все по-малко на алфа варианта”, уточни Христова. Делта вариантът помете алфа варианта, но това е големият проблем дори за хората, които са преболедували и имат спад на имунитета.

Изложени на риск са хората, които не са ваксинирани и не са преболедували, но и част от леко преболедувалите с леки симптоми, при които имунитетът е слаб, защото тогава имунната реакция не е била силна, а и с времето защитата спада, поясни още Ива Христова.

Доц. Ангел Кунчев: Рано е за трета доза

Преболедувалите да се ваксинират с иРНК

Рано да се говори за слагането на трета бустерна доза от ваксините, тъй като се търсят още много отговори. Това каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.

"Сега се извършват доста проучвания и това, че една-две държави са решили да го правят е добре, но е малко рано", посочи Кунчев.

В нашите договори с производителите на ваксините е вписано, че за 2022 г. и за 2023 г. искаме ваксините, които ще получим, да бъдат вече преработени и съобразени с новите варианти. Ще е много важно една такава бустерна доза да е с включени нови варианти, както е в случая с делта, но след него може да има и други, обясни той.

По думите му преболедувалите е добре да се ваксинират с РНК ваксина. Такава ваксина за тях ще изиграе точно ролята на бустерно освежаване на имунитета.

Освен антителата в кръвта и клетъчният имунитет, който пази дълго информация за съответния антиген, има и локален имунитет на лигавицата от секторни антитела, които имат важно значение. Това обаче зависи от състоянието на всеки организъм, а хората в добро здраве ще бъдат много по-защитени. Това е и едно от възможните обяснения защо при делта варианта, засягащ младите хора, смъртността е сравнително по-ниска.

Не е вярно, че пушачите по-трудно се заразяват, както се оказа и невярно, че сме по-предпазени, защото сме имунизирани срещу туберкулоза, посочи Кунчев.

Проф. Тодор Кантарджиев: Имаме 20 дни да се подготвим

Всички чакат лекарството

Проф. Кантарджиев настоя големите колективи да се ваксинират.

Много е важно да бъдем ваксинирани. Ваксинирани ли сме, няма да се плашим от това, което предстои. Това заяви проф. Тодор Кантарджиев, който в момента е консултант по ваксинирането в Столичната община. 
Той обясни, че най-важно е да се мотивират хора от големи трудови колективи да се ваксинират. Последният спокоен по коронавирус месец отмина (юли - б.р.), имаме още 20 дни до края на август, отчете проф. Кантарджиев. Следващите дни все още няма да има заплашващо голям брой случаи. Ритмично ще бъдат снабдявани с ваксини пунктовете за ваксинация. Засега ваксини има, но ако много хора изведнъж решат, че трябва да се ваксинират и епидемичната ситуация е рискова, това няма да е добре, предупреди медикът. Настоящите циркулиращи варианти на вируса се покриват от ваксините. Засега ваксините предпазват 91% от хоспитализация и за това проф. Кантарджиев съветва всички хора да се ваксинират.

Той посочи, че цялото човечество чака лекарството срещу COVID-19, чакат се клиничните изпитвания и началото на следващата година най-вероятно ще има такова лекарство. Вземе ли се в първите часове на инфекцията е с голям ефект. За закупуването му обаче трябва да се пита господин министъра, заяви Кантарджиев и отново показа несъгласието си със здравната политика на служебния здравен министър Стойчо Кацаров.

С европейско финансиране

Робот срещу коронавирус пускат в Пловдив

Машината ще работи в УМБАЛ „Св. Георги”.

Робот, който почиства и дезинфекцира болнични помещения без човешка намеса, пускат на денонощна работа в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ „Св. Георги” в Пловдив.

Машината е една от 200-те, които Европейската комисия купува от производител от Дания, като общата стойност на поръчката е 12 милиона евро.

Роботът се дава безвъзмездно на най-голямата болница в Южна България, тъй като оттам са кандидатствали пред ЕК и отговарят на необходимите условия. Техниката е специализирана да дезинфекцира най-вече срещу коронавирус, като ефективността й е на 100%.

Ако установи човешко присъствие, машината преустановява работа.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България