Четири потока плазма се насочиха към Земята, удрят ни силни геомагнитни бури

Нови слънчеви бури могат да причинят геомагнитни бури на Земята с прояви на полярно сияние дори на по-ниски географски ширини, започвайки от вторник вечерта до четвъртък, според Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), информира АФП.

През май планетата преживя най-силните геомагнитни бури, регистрирани през последните 20 години. Те предизвикаха видими полярни сияния в нощното небе в Съединените щати, Европа и Австралия по-специално, на много по-ниски географски ширини от обикновено, включително в България.

Слънчевите бури могат да бъдат придружени от изхвърляне на коронална маса (CMEs), плазмен поток от енергизирани частици, на които са нужни до няколко дни, за да достигнат Земята. Тяхното взаимодействие с магнитното поле на Земята създава полярно сияние, наподобяващо гигантски, вълнообразни и цветни завеси от светлина. 

Четири потока плазма се насочиха към Земята 

Четири CME в момента се насочват към Земята, според съобщение, направено в началото на седмицата от Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), с очакване до ударят нашата планета от вторник до четвъртък тази седмица. 

Според NOAA северното сияние ще се вижда в Канада и скандинавските щати на САЩ. „С малко късмет“ полярните сияния ще могат да се видят и в Северна Европа, в Англия, Северна Германия, Холандия и Белгия, според уебсайта SpaceWeatherLive. Проблеми с електрически и телекомуникационни мрежи Явленията на CME не само произвеждат полярно сияние, те могат също да повредят електрически и телекомуникационни мрежи. Слънчевата активност е на път да достигне максимум в своя 11-годишен цикъл. 

Наречен „слънчев максимум“, този период на интензивна активност се очаква между края на 2024 г. и 2026 г. Когато енергизираните частици, носени от слънчевия вятър, срещнат магнитното поле на Земята, те се ускоряват към магнитните полюси. Това обяснява защо полярните сияния често се наблюдават на високи географски ширини. Но ако CMEs са силни, тогава полярните сияния се спускат до по-ниски географски ширини от обикновено. Най-силната геомагнитна буря, регистрирана някога, наречена събитието Карингтън, се случи през септември 1859 г. Тя предизвика електрически удари в телеграфните линии, достатъчно високи, за да запалят оборудване, отбелязва още АФП, цитирана от Agerpres.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят