Четящите деца са щастливи деца

Литературни приключения от първи юни

От класики до комикси

Американският и Детският център на Столичната библиотека ще обявят старт на „Лятно четене за деца - 2021” на 1 юни. Кампанията ще продължи цяло лято и е под надслов „Чети, играй, спечели - лятна игра с награди за деца на възраст 6-14 години”.

Всеки участник ще получи специална карта, където ще събира печати за активност: прочетена книга по определени теми, присъствие на събитие, посещение на „Зелена библиотека” в парковете. Попълнената карта е билет за награди! Ваучер за безплатен едногодишен абонамент ще получи всеки, събрал минимум 15 печата. За 25 печата ще има и детска книга. При събрани 42 печата наградата е ваучер за покупка в книжарница.

На 1 юни децата ще се срещнат с писателката Мария Маринова, от 2 до 8 юни в Американския център ще се проведат „Уроци по родолюбие”, на 9 и 16 юни - лекции сред редки и ценни издания от Фонда на Столична библиотека.

Какво му трябва на едно дете, за да подскача щастливо по площад „Славейков”, да пее и да се усеща обичано? И балон, и сладолед, и ново колело, но най-вече - една шарена, занимателна детска книжка, която то да прегърне и тя да го прегърне, понасяйки го в магичен свят...

В сърцето на древна Сердика, над пластове вековна култура, създадена от нашите предци, се извисява импозантната сграда на културно-образователната институция, която всички софиянци обичат и посещават, изкачвайки мраморните стъпала с пиетет и вяра, че духовното ни богатство тук е защитено от всички превратности - световни, социални и политически.

Столичната библиотека е храм на щастливите деца, на още по-щастливите родители, на бабите и дядовците, които са израсли и остарели в нейните читални, зали, клубове и фоайета.

Нека погледнем зад стените на Детския център, възникнал през 50-те години на 20 век. В една от залите стои надписът „За най-важните хора на света”. Защото децата наистина са най-важни на света.

Особено през последните 5-6 години отделът стана притегателно място заради многобройните инициативи, инспирирани от Юлия Цинзова - директор на Столичната библиотека, и Адриана Гайдарова - ръководител на Детския център, чиито зали не са просто място за 65 000 книги. Тук има VR стая, атрактивни занимални, арт ателиета, творчески работилници. Два пъти месечно се събират участниците в клуб „Арт-и-шок”, воден от Милена Гартли. Той насърчава творческото писане, придружен е от практическо занятие, на което участниците съставят художествен текст. Редовно се организират конкурси за детски рисунки и стихчета; децата се срещат с писатели, които ги въвеждат в тайните на раждането на една книга.

От началото на 2021 г. в Детския център са се записали нови 800 читатели. Нараства броят на децата до 6-годишна възраст, които се забавляват всяка събота в „Часа на приказката” - идея на популярната писателка Юлия Спиридонова-Юлка. За целта е обзаведена стая за ранно детско развитие (зала „Леда Милева”), където младите семейства прекарват част от свободното си време, общуват с други родители, откриват подходящи творби за децата. Освен книжки в стаята има и много играчки. Провежда се и „Седмица на Бащата” съвместно с фондация „Лале”. Доказано е, че книгите са безценни помощници на родителите.

Специално за в. „Труд” Юлия Цинзова сподели: „Нашата дейност е многолика, мащабна, образователна, творческа. Главният ни партньор е Столична община, но работим съвместно с училищата в София, с международни библиотечни организации, с посолства на чужди държави. Стратегията на библиотеката е включване на всички категории читатели. Приоритет са децата до 7-годишна възраст и учениците от 1 до 4 клас. Всяка година отчитаме двойно увеличение на читателите в тази категория.

За младите хора са традиционните инициативи „Зелена библиотека” в парковете на София и „Библиотека в планината - Витоша”, литературните клубове „Творческо мислене” и „Дебюти в Столична библиотека”. Над 200 000 деца и младежи годишно посещават и участват в наши събития. Активно насърчаваме детското четене и чрез Библиобуса, който всеки месец гостува в по-отдалечени квартали - Овча купел, Нови Искър, Студентски, Изгрев, Люлин, Филиповци, Надежда... За да избегнем клишето „задължителна литература за четене в училище”, екипът създаде онлайн инициативите „Часът на незадължителните книги” и „Библиотекарят препоръчва”, които се радват на значителен интерес”.

Децата ни трябва да изкачат стълбата на четенето: всяко нещо, което прочетат с удоволствие, ще ги преведе нагоре, към грамотността, споделя Нийл Геймън. Изследвания сочат, че съвременните деца са много по-склонни да посегнат към електронната книга или аудио книгата. Но веднъж придобили умението да четат от ранна възраст хартиена книга, те четат на всякакви носители.

В днешния технологичен свят грамотността е особена важна, тя е гаранция за просперитет. Столична библиотека дава на своите потребители пълен и безплатен достъп до дигитална платформа „Сердика”.

През пандемичната 2020 г. Детският център организира седмици, посветени на Джани Родари, Леда Милева, Валери Петров, Йордан Йовков, на годишнина от първото издание на „Пипи Дългото чорапче”. „При всички събития сега и в бъдеще имаме готовност да „превключим” бързо в онлайн среда, ако това се налага” - казва Адриана Гайдарова и ни разкрива какво четат тийнейджърите: „Най-търсените заглавия са от фентъзи жанра, а в последните години на фокус са книгите на българските блогъри, за които имаме обособен кът.

Тийнейджърите търсят книги, в чиито герои те да се припознаят. Важен е езикът, той трябва да е разбираем и близък до тях. Всеки си има свой ментор-блогър”. Адриана изрежда имената на влогърите Стан, Емил Конрад, Стефи, ‘Айде БГ. Обикновено се търсят „Невидим”, „Измамен” или „Органайзерът”. Между другото, „Органайзерът” е доста полезна книга. Напоследък сред децата са актуални комиксите. В Детския център работи комикс студио, което е първото по рода си в България и отговаря на засилващата се западна тенденция да се запази интересът на децата към четенето, макар и в по-графичен вид.

В условията на КОВИД-19 Столичната библиотека продължи работа, като съсредоточи усилията си в цифровите услуги: инструменти за обучение и ресурси, стрийминг на филми, стрийминг на музика - онлайн разказване на истории, четене и обсъждане на книги и теми, които вълнуват децата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура