Чии очи боде спортът?

Няма дистанция, няма маски - 90 000 ваксинирани англичани гледаха мача срещу Унгария на "Уембли". Снимка Туитър

В пика сме на четвъртата вълна от Ковид-19. Или сме най-умните, или сме най-глупавите. На последно място по ваксинация и на първо по смъртност. Коефициентите за двете крайности ясно сочат отговора. Почти 80 процента от българите са антиваксъри и трябва да си сърбат попарата. Болезнено е, тревожно е. Но изборът е личен.

От четвъртък в София ще важат нови мерки, които будят много въпроси. И на първо място сред тях е отношението към спорта. Накратко да припомним – в ресторанти, театри, киносалони, фитнес центрове, МОЛ-ове могат да влизат хора при определени условия. От 14 октомври на спортни мероприятия – НУЛА души!
Къде е логиката? Чии очи боде спортът? През септември България беше домакин на две фундаментални по значимост събития – световно първенство по волейбол за младежи и един от последните големи тенис турнири за мъже до края на годината. И двете федерации имаха една молба – да се допускат фенове при ограничен капацитет, при зелени паспорти, при отрицателни тестове, при доказване на боледуване от Ковид-19 в последните шест месеца. Не сме измислили топлата вода. „Откраднахме“ я от цяла Европа. Доцент Ангел Кунчев каза в един от сутрешните блокове, че спортът е явно ощетен и мярката трябва да се преразгледа. Тогава ставаше въпрос само за състезания на закрито и думите му останаха глас в пустиня. Имаше шанс да се покажем пред света и го пропуснахме. От небрежността на мнозинството български „мозъци“, мразещи ваксината. И от многото „мислене“ на горните етажи на властта.

Сега вече и футболът беше посочен като „брат на коронавируса“. В деня, в който президентът Румен Радев седна сред феновете на мача България – Северна Ирландия (2:1), правителството отсече: „Мачовете ще са без публика!“ В същото време е позволено да ходим на ресторанти, фитнеси, молове… Дори заведенията имат право да работят на 100 процента от капацитета си, ако докажат, че служителите и клиентите им са минали през трите проверки срещу Ковид-19. Е, къде е логиката? Вътре може, навън – не! Какво пречи на мачовете да ходят хора само със сертификат или тест? Сигурно е, че клубовете сами ще се ангажират с проверките, макар че и РЗИ може дейно да участва. Вярно е, че не сме дисциплинирани като западноевропейците и няма да спазваме да сме през седалка. Но ако всички на трибуните са здрави? Чистият въздух или класната стая е по-опасна?

Другата седмица България има още един шанс да се покаже пред света. ЦСКА приема украинския „Зоря“ в може би най-важния си мач от групата в Лигата на конференциите. Толкова ли е трудно при взискателни мерки за сигурност да влязат 10-12 хиляди души и да подкрепят българския представител? Бъдете сигурни, че две седмици по-късно стадионът в Запорожие в обратния дуел ще е пълен. Пред заведенията ще може да се правят безплатни антигенни тестове за минутка-две, а пред стадиона – не. В случая ЦСКА ще представя България и се нуждае от 12-ия си играч, както казва треньорът Стойчо Младенов.

Нека направим кратък поглед към Европа, която всеки ден даваме за пример. Не остана държава, където феновете вече да не са на трибуните. Хиляда унгарци дори опитаха да атакуват 90 000 англичани на трибуните на „Уембли“ във вторник вечер и „изядоха шамарите“. Само че стадионът беше претъпкан! С ваксинирани! В България също има достатъчно фенове, минали през имунизацията срещу коронавирус, за да напълнят 30 процента от арените. Който не е, да мръщи гневно поглед. Спортът и в частност Цар Футбол е за хората, празните трибуни го убиват.

Видно е, че в България решенията се взимат ден за ден. И основно са политически. Няма да се затвори ресторантьорският бранш, защото дава хляб на много хора. И те, и клиентите са потенциални избиратели. Но да погледнем политически и сега – феновете на ЦСКА, „Левски“, „Ботев“ (Пд) и „Локомотив“ (Пд) доказват, че безкрайно много обичат отборите си. И ако изпълняват нужните изисквания, трябва да са като тези в Англия или Германия. Господа здравни власти, мислите ли, че е по-безопасно да наливат бирата в заведението, докато любимият им отбор играе или да са на трибуните макар и един до друг? Надявам се разбирате, че въпросът е риторичен.

Спортът ни се превърна в жертва на пандемията. А в историята  той най-много е прославял България пред света. Повече от всеки политик без никой да се обижда. От личен опит го знае и преизбраният за президент на футбола Борислав Михайлов. След като обеща промени, сега е моментът първи да докаже, че наистина ще работи за играта. Първи Михайлов трябва да отиде при здравния министър и да се бори за правата на футбола и неговите офицери.

Грехота е, че никой не видя славната победа на Димитър Кузманов на корта над Лоренцо Мозети, тогава 61-и в света. Никой не успя да подкрепи младите звезди на волейболната легенда Найден Найденов, когато най-много им трябваше в тайбрека срещу Полша и можеше да не сме шести, а в Топ 4 на планетата. И вероятно никой няма да помогне на ЦСКА да отмъсти на „Зоря“ за преди две години. Само за да могат някои костюмари да кажат, че взимат мерки. Не, уважаеми господа, не спортът разпространи пандемията. Някога той беше държавна политика. Бяхме четвърти в света на футбола, трети на олимпиада по медали. Бяхме за пример. И дори днес спортът може да накара антиваксерите да „боднат по една игла“ в името на своята любов. Дано не се окаже, че кокалът е вкусен само за жадните за власт.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари