Чистка в енергетиката заради Меморандума с Gemcorp и IP3

Служебният енергиен министър Росен Христов.

“Дисциплинарка” уволнява по министерски списък висши чиновници

Идеята за малки модулни реактори за ядрени централи дошла от “Дондуков” 2

По инструктаж от президентството

Меморандумът с Gemcorp и IP3 е станал повод за чистка в министерството на енергетиката, научи “Труд News” от свои източници във ведомството. Според енергетици с голям опит в сектора, служебният министър Росен Христов получил инструктаж от президентството да уволни и да разчисти служители за назидание и за успокояване на общественото напрежение по горещата тема с документа, подготвен в пълна секретност извън министерството по времето на правителството на Кирил Петков. Знае се, че за Меморандума за 1 млрд. долара в министерството на енергетиката отговарял изцяло тогавашният енергиен министър Александър Николов.

Сега обаче Росен Христов е разпоредил на Дисциплинарния съвет във ведомството скандалът да се потуши “на всяка цена” като се излезе със становище за дисциплинарни уволнения на директори с ключови позиции и опит. В списъка за уволнение влизат и началници на отдели, а основната задача на “Дисциплинарката” е темата с Меморандума да “влезе във фризера завинаги”. Причината - идеята за част от съдържанието на меморандума е дошла първо от президентството. “Труд News” научи, че става дума за малките модулни реактори (SМR) за ядрени централи. Според енергийни експерти с богат опит в ресора, ключовите въпроси по Меморандума са свързани именно с факта, че без всякаква съгласувателна процедура има данни за нарушение на чл. 103 от Договора за Евратом по казуса със SMR. Въпросът касае сектор “Ядрена енергетика” и България няма как да подписва всякакви документи като Меморандуми, договори и др. с трети страни, ако страната ни не е съгласувала и е получила съответно одобрение от Европейската комисия, заявиха специалисти.

Вторият момент е с кореспонденция между “Булгаргаз” и Gemcorp за доставка на природен газ, която датира още от 25 февруари, а самият Меморандум е подписан на 23 март.

Според запознати, от 28 ноември въпросът с документа между българската държава, Gemcorp и IP3 реално не е на дневен ред, защото двете компании са изпратили писма, с които се отказват от въпросното сътрудничество за 1 млрд. долара в областта на енергетиката. Последното е от края на ноември от IP3. Писмото на IP3 е заведено с входящ номер в енергийното ведомство, потвърдиха от там пред “Труд News”. Отделно на 18 ноември Росен Христов е изпратил писмо за едностранно прекратяване на Меморандума, а на 27 юли - в последните си седмици като енергиен министър, Александър Николов е изпратил писмо с искане за споразумение за прекратяване по взаимно съгласие.

В рамките на 48-ото НС се прави втори опит да се разплете казусът с Меморандума, както и да се проследят лицата, имащи отношение по точките от обвързващия документ за 1 млрд. долара. Временна парламентарна комисия за Меморандума имаше и в 47-ото НС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България