Членове на ВСС против заканите в парламента

Представляващият ВСС Боян Магдалинчев и членът на ВСС Вероника Имова коментираха нападките срещу съдебната власт на парламентарното заседание в петък.

След петъчното изслушване на Рашков и Стоилов в НС

Не може да се търси отговорност от магистратите, че действат според законите

Наблюдава се едно по-различно отношение от изпълнителната и законодателната власт спрямо съдебната власт. Така представляващият Висшият съдебен съвет (ВСС) Боян Магдалинчев коментира част от изявленията в пленарната зала на 46-то Народно събрание в петък.

Както писа „Труд”, на заседанието тогава бяха изслушвани несъстоятелните аргументи на служебните министри Бойко Рашков и Янаки Стоилов, с които двамата внесоха във ВСС „едно правно нищо”, оформено като искане за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев. В съвета то бе отхвърлено като недопустимо с 12 срещу 8 гласа, затова част от депутатите се обявиха за разпускане на ВСС.

„Съдебната система не винаги е била долюбвана, но съдебната система винаги е била толерантна и сдържана към другите три власти”, каза още Магдалинчев. Според него някои думи, отправени от депутатите, звучали като закана и заплаха, че „ако ВСС не прави някои неща, щели да видят какво ще стане”.

„По време на разглеждането на сигнала се получи един сериозен дебат, но това, че не се случило това, което министърът на правосъдието е очаквал, не означава, че решенията на ВСС не са правилни или целесъобразни”, обясни Магдалинчев.

„Бих приела като лична обида това, че в Народното събрание се говори за членовете на ВСС като за хора, които са с недостатъчна или съмнителна професионална компетентност”, коментира и членът на ВСС съдия Вероника Имова. И добави, че обсъжданите във ВСС аргументи по искането на Рашков-Стоилов са били изцяло юридически и „не може да се търси отговорност на магистратите, че действат според законите”, подчерта съдия Имова.

Магдалинчев и Имова участваха днес в представянето на проекта за Единна електронна система на съдилищата, който е пред приключване.

Заместник-главния прокурор Даниела Машева: Прокуратурата не трябва да бъде извадена от съдебната власт

Дипломата на Гешев е легитимна

„Съдебната реформа не може да бъде насочена само срещу личността на главния прокурор и закриването на специализираното правосъдие. Държавата трябва да се концентрира във въвеждане докрай на електронното правосъдие. Това ще даде бързина на процеса”. Това заяви днес заместник-главният прокурор Даниела Машева по повод опитите на политиците да се намесват в съдебната власт.

Машева бе категорична пред Би Ти Ви, че прокуратурата не трябва да бъде извадена от съдебната власт. „А къде ще отиде? В изпълнителната власт? Няма ли там да има още по-голяма зависимост?”, попита тя и предположи, че прокуратурата може да бъде извадена извън трите власти.

„Дипломата на Иван Гешев е легитимна, многократно е проверявана, учебното заведение (Академията на МВР - б. р.) е акредитирано да издава такива дипломи. Много адвокати и нотариуси имат дипломи оттам, какво ще се случи с тях и техните актове?”, възкликна прокурор Машева.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право