Чърчил се тъпчел с гурме и деликатеси на фронта

Пурите са неизменен атрибут от имиджа на Чърчил.

Зверски апетит

Политикът не се отказвал от любимите си пури, коняк и месо

Нездравословното хранене не попречило на премиера да доживее до 90 години

Пиршествата на владетелите по време на изтощителните войни не спират. Държавните глави не се отказват от празненствата и дават богати приеми. Сред тях се откроява един истински гурме любител на пурите и коняка - британският премиер Уинстън Чърчил. Менюто на политика би шокирало днешните диетолози.

 „Вкусовете ми са изключително прости. Имам нужда само от най-доброто”, „Ако не беше изкуството на готвенето, жестоката реалност би била непоносима”, „Всичко, което е необходимо за живота: гореща вана, студено шампанско, пресен грах и стар коняк”, са част от изказванията на Уинстън Чърчил.

Едно нещо е известно със сигурност: този прегърбен мъж, с наднормено тегло, с шапка, папийонка и с пура в ръце наистина обича да яде вкусна храна. В младостта си той язди кон и се фехтува добре, но по-късно изоставя тези занимания. Любовта му към обилната храна не се променя дори по време на криза. В същото време германските танкове тъпчат Европа, а бомбардировачите на Луфтвафе атакуват Лондон в продължение на 57 нощи.

Храни се сам

Всяко хранене на Чърчил се превръща в своеобразен ритуал, на който той предпочита да се наслаждава сам. „Съпругата ми и аз се опитахме да закусим заедно два или три пъти за 40 години брак, но се оказа непоносимо, така че трябваше да спрем“, казва премиерът. Близките до него знаят, че той предпочита обилна закуска. Всичко започва с един пъпеш. Следват беконът и яйцата. Но това не е достатъчно и се сервират месни ястия: котлет или пиле. После поднасят кафе със сметана и тост със сладко. През деня Чърчил обича да похапва стриди - той се пристрастява към този деликатес във Франция, където прекарва ваканциите си. От супите предпочита савойска с картофи. Едно от най-любимите му ястия е печена сьомга и скариди с чеснов сос или омари. Понякога избира нещо по-малко претенциозно: просто поръчва да му донесат консерва сардини.

След рибните ястия и морските дарове идва ред и на месото - печено еленско с гъши дроб и трюфелов сос. Той е пристрастен и към традиционните английски ястия от дивеч и печено говеждо с йоркширски пудинг. За десерт хапва торта или сладолед, поливайки всичко с кафе, което често се сервира с бренди. Обича ястията да са изразителни, а масата – красиво и изискано украсена. За вечеря поръчва месен бульон, а преди да си легне, когато британците отиват в кухнята за чаша горещо мляко, техният премиер се наслаждава на сандвичи и пийва шампанско.

Бекон и яйца в окопите

Добрата кухня заема важно място в живота на един политик. Чърчил не забравя за нея дори в трудни времена, пише авторката Сита Стелцер в книгата Dinner With Churchill: Policy Making At The Dinner Table. За това как и какво яде, бъдещият министър-председател на Великобритания  докладва от фронта на съпругата си през Първата световна война. В съобщението на Уинстън разбираме, че хапна бекон и яйца, хляб и мармалад.

След като става известен политик, той си намира личен готвач. Впоследствие тази жена, с подкрепата на съпругата на Чърчил, пише книга с рецепти за любимите му ястия. По думите й, тя усеща приноса си за победата във Втората световна война. На 8 май 1945 г. министър-председателят се приближава до нея и казва: „Без вас нямаше да се справим с тази война“.

Фалшив имидж

„Аз взех много повече от алкохола, отколкото той взе от мен“, обича да казва политикът. Има слухове, че премиерът може да пие нон-стоп. Това обаче най-вероятно е само част от имиджа на Чърчил, на който той много държи. Шапката, шегите и остроумията, речите и написаните книги, картините, които рисува – всичко, което прави, работи за имиджа му. Премиерът е сигурен, че поддържайки легендата, че много пие и пуши, се доближава до хората.

Пурите са друга запазена марка за британеца, благодарение на която публиката го разпознава. През 1947 г., преди операция за отстраняване на херния, той отказва пушенето, страхувайки се от усложнения. Въпреки това, преди едно от изказванията си, нарочно пали пура, като казва на присъстващите, че публиката ще чака неговата запазена марка и не може да я разочарова.

Една от легендите за Чърчил е свързана с арменския коняк. Лично Сталин нарежда да се изпраща на британския съюзник всеки месец от любимата му напитка. Освен коняка, той обожава шампанското Pol Roger и шотландското уиски. В обкръжението на Чърчил се говори, че на младини той предпочита бира. По-късно дъщерята на политика казва, че любимият коктейл на сър Уинстън е чаша вода с няколко капки уиски. Освен любовта си към алкохола, той има специално отношение към кафето.

Въпреки нездравословния начин на живот Чърчил доживява до 90 години. Той е доста философски настроен и заявява: „Не се страхувам от смъртта, но ще го направя по най-добрия начин (…) Готов съм да се срещна със Създателя. Друго нещо е дали Създателят е готов за такова трудно изпитание като срещата с мен.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл