Шанс за пациенти с макулна дегенерация

Редовното изследване с решетката на Амслер може да помогне за откриване на всяка промяна в зрението.

Напредък

Очаква се скоро медикаментът да се заплаща от НЗОК

Сто българи участваха в пилотна програма за ранен достъп до иновативно лечение на макулната дегенерация, свързана с възрастта. Тя се осъществява от водещи очни болници в България, а офталмолози и пациенти споделят първи обнадеждаващи впечатления в кратък филм на Националната кампания „Право на зрение” на Института за здравно образование.

Лечението на заболяването е трудно. На пациентите се поставят вътреочни инжекции, които трябва да спрат процеса на ослепяване. В някои случаи с настоящите медикаменти е трудно увреденото зрение да се върне. При новото лечение вътреочните инжекции се поставят през по-дълги интервали от време, което облекчава пациентите от честите посещения в клиниките. Първите впечатления на 12 офталмолози са, че лечението показва отлични резултати по безопасност за пациентите и подобрения в зрението им. Очаква се лечението да бъде достъпно по НЗОК от януари 2022 г.

Макулната дегенерация е свързана основно с възрастта. Честотата є над 60 г. е от 8 до 12%, а над 80 г. може да засегне около 30% от населението. За нея има генетична предразположеност и абсолютно доказано е влиянието на тютюнопушенето. По данни на Института за здравно образование годишно близо 5000 души у нас се диагностицират за първи път с макулна дегенерация.

Заболяването се развива постепенно. Отначало се появяват малки слепи точки. Често сред първите признаци е разкривяването на правите линии или поява на тъмно петно в централната част на зрителното поле. Много често заболелите не успяват да регистрират това тъмно петно, защото здравото око компенсира нарушенията при засегнатото. Човек може да разбере, че има проблем, ако нещо се случи със здравото му око или ако съзнателно го закрие.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве