Шарл Мишел: ЕС иска предвидими, стабилни връзки с Турция

Европейският съюз има визия за по-предсказуеми, стабилни отношения с Турция. Това каза председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в сряда по време на дискусия с журналисти от големи европейски медии в Брюксел.

„От страна на ЕС има сравнително ясна визия какво бихме искали от Турция: бихме искали по-предсказуеми, стабилни отношения. Ние признаваме регионалната роля на Турция, това е ясно в Сирия, в Либия, в Черно море“, каза Мишел в отговор на въпрос на Kathimerini.

Мишел каза, че той и други длъжностни лица са направили всичко възможно миналия юли, за да помогнат за отблокирането на трудностите, създадени с разширяването на НАТО.

„Бяхме сравнително успешни по този въпрос“, заяви Шарл Мишел.

Шарл Мишел заяви още, че е „прагматичен“ относно отношенията на блока с Анкара, отбелязвайки, че митническият съюз трябва да бъде приоритет.

„Мисля, че трябва да запазим спокойствие с Турция и трябва да се съсредоточим върху няколко приоритета и мисля, че икономическото сътрудничество трябва да бъде приоритет. Мисля, че е в общ интерес на ЕС и Турция да развиваме икономически връзки и затова смятам, че трябва да работим върху митническия съюз“, обясни той, добавяйки, че това е нещо „постижимо със здрав разум и добра воля“.

В същото време е „изключително важно“ да се поднови процесът на ООН за Кипър, тъй като това би донесло „повече спокойствие“ в отношенията на ЕС с Анкара.

Преди неформалната среща на лидерите на ЕС в испанския град Гранада в четвъртък и петък, където те трябва да обсъдят разширяването на ЕС и незаконната миграция на фона на увеличените пристигащи през Средиземно море, Мишел посочи, че миграцията е „най-належащият проблем, пред който е изправена ЕС."

„Мисля, че е в общ интерес на ЕС и Турция да развиват икономически връзки и затова смятам, че трябва да работим върху митническия съюз“

Очаква се темата да заеме централно място на срещата в Испания, като Италия настоява за сделка, която да ускори процедурите за предоставяне на убежище и да получи бърза помощ от колеги от ЕС, включително финансова помощ и премествания. Мишел призна, че това ще бъде „най-трудната част“ от двудневната среща, тъй като има точки на сближаване – като сътрудничество с трети страни и борба с трафикантите – но има и „идеологически дебат“.

Попитан какво се обърка със сделката от юли с Тунис, след като президентът на страната Каис Сайед в понеделник отхвърли финансовата подкрепа, обявена от ЕС през септември, заявявайки, че сумата е малка и противоречи на първоначалната сделка, подписана преди три месеца, Мишел каза, че „разделението между страните-членки е грешка, тъй като тогава изглеждаме слаби“, добавяйки, че „трябва да се учим от грешките“.

Първоначалната сделка с Тунис през юли включваше обещание от 1 милиард евро помощ за подпомагане на засегнатата икономика и справяне с миграционната криза.

В петък 27-те лидери ще обсъдят стратегическата програма на ЕС за периода 2024-2029 г., петгодишен политически план за предоставяне на ЕС на общи политически насоки и насоки, докато в четвъртък страните-членки на ЕС ще се присъединят към лидери от 17 други страни на континента, съставляващи Европейската политическа общност.

Мишел каза пред журналисти в Брюксел, че вижда „прозорец на възможност“ за присъединяването на Украйна към Съюза. Това идва след реч, изнесена от него на Стратегическия форум в Блед в Словения, в която той посочи 2030 г. като дата, до която ЕС трябва да приеме кандидатите от Западните Балкани.

В Брюксел в сряда той каза, че противно на първоначалните амбиции на руския президент Владимир Путин, когато той нахлу в Украйна, това, което в крайна сметка е получил, е „единството на 27-те лидери и разширяването на Европейския съюз – което преди войната не беше възможно“ – която остава непоколебима, въпреки промените, предизвикани от избори в различни държави-членки.

Мишел каза, че се застъпва за постепенната интеграция на страните-кандидатки за членство, отхвърляйки Европа на „много скорости“, представена от неотдавнашното френско-германско предложение.

„Вместо да чакаме окончателното решение за членството, ние трябва да гарантираме, че тези страни постепенно ще се интегрират и постепенно ще се доближат до ЕС, използвайки всички инструменти в нашите ръце, за да превърнем тази интеграция в реалност“, каза той, описвайки Френско-германското предложение като „много интересно“, тъй като той е съгласен с необходимостта от реформиране на Съюза.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа