Шашмата Мермерски II

Воден от железния принцип за достоверност и обективност в своите публикации, „Труд“ отбеляза миналата събота крайно заблуждаващите и примитивни интервюта на Йонко Мермерски във вестниците „Телеграф“ и „24 часа“, в които той се хвали, че е патентовал нов тест за откриване на заразени с коронавирус.

Нямаше да обърнем внимание на приказките на Мермерски, ако те не внасяха допълнителна тревога и дезинформация в обществото при днешната кризисна обстановка с несъстоятелните си и претенциозни твърдения за „вълшебния“ тест.

Това бе и причината да се обърнем за коментар на “изобретението” на Мермерски към елитни български учени и медици, а именно академик Ангел Гълъбов, микробиологът професор Енчо Савов и вирусологът професор Златко Кълвачев.

Общото в казаното и от тримата е внимателно изразеното мнение за несъстоятелност на теста. Вместо да се смири, Мермерски, които е изобретил слънцезащитен лосион и добавка за дизелово гориво, наречена “Дизел Юнак”, продължава да пише глупости в “24 часа”. Той даже си позволява твърде груби думи по адрес на експертите, коментирали твърденията му в “Труд”. С подобни думи Мермерски се е обърнал и към журналистите от нашата редакция, което оставяме за негова сметка.

Колкото до редакционния коментар на “24 часа” по случая, само ще обърнем внимание на прозрението в него, че било важно всяка медия да предлага достатъчно достоверна информация. При случая с теста на Мермерски колегите очевидно са оплескали работата.

Днес “Труд” представя и становищата на още двама елитни експерти - академик Иван Юхновски и председателя на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски. Утре очаквайте оценките на други топ медици и коментар от психиатър на синдрома “Изобретател”.

 

Ген. Венцислав Мутафчийски за “теста” на проф. Мермерски:

Не става дума за никакъв лабораторен тест

За този тест чухме, само че той не е PCR-тест а е за температурата на издишания въздух. Това заяви ген. Венцислав Мутафчийски, председател на Националния оперативен щаб по повод на проф. Йонко Мермерски, който обяви, че е изобретил “бърз тест за установяване на COVID-19”.

“Въобще не става дума за PCR-тест, а за температурата на издишания въздух, въобще не става дума за никакъв лабораторен тест”, категоричен бе ген. Мутафчийски.

Както “Труд” вече съобщи, сензационното съобщение на Мермерски-син, че е открил тест за COVID-19, не почива на научни доказателства. Водещи наши вирусолози и микробиолози бяха категорични, че е “много съмнително дали може да се прави диагноза чрез издишвания въглероден диоксид”.

Проф. Енчо Савов, микробиолог, отбеляза специално, че “няма как да се оцени какъв относителен дял от издишвания въглероден диоксид ще се дължи на коронавруса.

Вирусологът проф. Златко Кълвачев посочи, че “няма обяснение как чрез измерване на въглеродния диоксид могат да се направят заключения дали пациент е заразен с коронавирус”.

А акад. Ангел Гълъбов заключи, че “повечето случаи са относително леки и няма как да се диагностицират чрез издишвания въглероден диоксид”.

 

Акад. Иван Юхновски пред "Труд":

Не вярвам от практическа гледна точка тестът да свърши работа

Не вярвам от практическа гледна точка тестът да свърши работа. Така описаният накратко и схематично апарат и метод на д-р Йонко Мермерски е нещо, което всъщност се обещава. То не е направено. То няма завършен вид. Освен това в основата му освен регистрацията на въглероден диоксид е и необходимостта да се разполага с усреднени статистически данни за много хора, за количеството въглероден диоксид, което те изпускат, за да може да се намери граница под която да се приеме, че има болестно засягане на белия дроб.

Изпитвам съмнения дали методът е оригинален, но ако е би могло и да се получи патент. Статистиката, която е необходима е един много сложен случай, който не може да бъде достатъчно точен, за да се каже: Вие госпожо, или вие, господине сте носител или сте заразен с коронавирус. Тестът не е и специфичен. Всички хора, които имат някакво влошено състояние на белия дроб, следствие от прекарани инфекциозни заболявания, те не биха показали параметри, които да говорят, че са здрави. Методът отчита намалена функция на белия дроб, той не прави нищо за да хване коронавирус, а се опитва да отчете намалена функция на белия дроб. През последните 100 години хиляди хора са се занимавали с изследвания функциите на белия дроб, включително и с апарати за изследване на тези функции. Ако все пак идеята не е консумирана, може и патент да се получи.

Самият автор на метода - Йонко Мермерски заявява, че му предстоят много изследвания и то статистически. Кани и медицинските среди да му предоставят подходящи случаи за проучването. Не е ясно как ще му предоставят случаи. Интересно и защо не дойде в България да проведе изследването си и да натрупа онези данни, за които се разбира, че му трябват за да се оцени границата болен - здрав.

Освен това пъстротата на техническите приложения на д-р Мермерски, или на патентите му, въпреки, че не са определени като такива в съответните сайтове, показват, че той има твърде широк диапазон на изобретателска дейност и това ме кара да бъда много внимателен.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари