Шест от най-странните вещества, открити от науката

Хората постоянно се интересуват от природата и субстанциите, които съществуват или могат да създадат. Идеята, че там където един материал свършва и започва друг интригува учените, които изучават градивните елементи на живота от десетилетия.  Благодарение на химията и периодичната таблица хората вече стигат до дълбините на познанието и могат да предвиждат как действат основните вещества и материали. Природата както знаем действа по строги правила, които учените постоянно разгадават. Ето някои от най-странните материи и вещества открити през годините.

1. Най-черното черно

Вантаблак е изкуствен материал, разработен от Surrey NanoSystems. Това е материалният еквивалент на черна дупка, тъй като улавя светлината, така, че триизмерните обекти, покрити с материала, изглеждат двуизмерни, тъй като пречупването на всяка светлина е силно намалено. Материалът държи рекорда за най-тъмното изкуствено създадено вещество, което може да си купите. Поглъща над 99% от светлината, с която влиза в контакт.

2. Ултрахидрофобен материал

Уникалното ултрахидрофобно покритие кара водата да се затваря в малки сфери, които приличат на скъпоценни камъни или парченца мрамор. То е толкова водоустойчиво, че ако напръскате предното си стъкло с него, можете да карате под дъжда със скорост до 64 километра в час без то да се намокри. Може да кажете сбогом чистачки. Този материал отблъсква почти всички течности, карайки ги да се свиват в малки топки, които можете дори да търкаляте.

3. Нитинол

Нитинолът е търговско наименование за никелов титан, метална сплав с някои изключително необичайни и важни свойства. Нитинолът често се използва в медицинската индустрия, но има и други приложения, тъй като винаги може да се върне към първоначалната си форма. Нитинолът има свръхеластичност или памет за първоначалната си форма, така че ако направите опредмет от нитинол и след това го огънете напълно, той автоматично ще се върне в първоначалната си форма пред очите ви. Този феномен е известен още като псевдоеластичност.

4. Галий

Галият се използва в много полупроводникови приложения, като фотоволтаици, диоди и интегрални схеми. Галият се разширява, когато замръзне, едно от малкото вещества, които го правят. Малко количество галий ще унищожи всичко, направено от алуминий, включително алуминиеви кутии. Той също така атакува стоманата, което я прави много крехка.

5. Графенов аерогел

Графеновият аерогел (GA) се счита за най-лекия твърд материал и се състои от 99,98 % обем въздух; той е толкова лек, че може да се балансира дори върху най-малките растения. Аерогелът също е много еластичен, но може да се върне към пълната си, първоначална форма след компресиране. Бъдещето на графеновия аерогел предвещава това вещество да бъде основна част за отпечатване на артикули като леки чаши за кафе или дори бижута.

6. Тъмната материя

Тъмната материя е една от най-неуловимите в познатата понастоящем вселена и това я прави една от най-очарователните. Тя не може да бъде открита чрез нейната яркост, пречупване на светлината, която използваме, за да „виждаме“ и откриваме обикновената материя с очите и инструментите си. Около 68 процента от Вселената е „тъмна енергия“, мистериозна, неуловима. Само около 5% от Вселената може в действителност да бъде изследвана чрез наблюдение. Ето защо тъмната материя е едно от най-странните, мистериозни и трудно изучавани вещества, открити от науката.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл