Шести месец хиляди губят работата си

През 25 поредни седмици броят на уволнените е по-голям от наетите на работа.

Над 36 хил. души останаха без препитание

Негативната тенденция на пазара на труда започна от юли

Най-тежко е в Пловдив

Шести пореден месец уволнените хора са повече от назначените, показват данни на НСИ. Негативната тенденция на пазара на труда започва от началото на месец юли и продължава и досега. Вече 25 поредни седмици съкратените хора са повече от наетите. В резултат нетно над 36 хил. души са останали без препитание през втората половина на годината.

От началото на юли до 19 декември регистрираните нови безработни са над 128,8 хил. души. Същевременно назначените на работа са само 92,1 хил. Кризата на пазара на труда започна след като служебният кабинет промени мярката за запазване на заетостта 60/40, така че по-малко фирми могат да се възползват от нея.

Следващият голям удар на пазара на труда нанесе въведеният от служебния кабинет зелен сертификат за достъп до редица обществени места от днес за утре без да бъде даден срок на хората и фирмите да се подготвят. Високите цени на тока също имат огромна роля за ръста на безработните. Служебното правителство прие мярка за подпомагане на бизнеса чак след като работодателските организации заплашиха с протести и то само за месеците октомври и ноември. Доскоро не се знаеше дали фирмите ще получат помощ за декември. А предложените преди дни от министерството на енергетиката компенсации за бизнеса заради скъпия ток не отговарят на очакванията на бизнеса.

В резултат все повече хора губят работата си. За периода от началото на юли досега във всички области на страната регистрираните нови безработни са повече от назначените на работа.

Най-тежко е положението в Пловдив. За близо шест месеца в областта са уволнени над 10,6 хил. души, а назначените са 6,4 хил. Така нетно над 4,1 хил. души са останали без работа в област Пловдив. Подобна е ситуацията и в област Бургас, където без работа също са останали над 4 хил. души. В София уволнените за половин година са най-много - 11,3 хил. Но и наетите на работа са най-много - над 9,2 хил. души.

Спират временно работа

Двойно повече ще уволняват персонал

28% със спад на приходите

Фирмите, които смятат да уволняват хора, са близо два пъти повече от тези, които ще наемат повече персонал. 7,6% от фирмите смятат да намалят персонала си, а само 3,9% смятат да увеличат служителите си, показва анкета на Националния статистически институт.

През ноември значително са нараснали и фирмите, които смятат временно да преустановят дейността си. Вероятно основната причина за това е скъпият ток. Пред януари 2,6% от фирмите са посочили, че очакват временно да преустановят дейността си, което е най-високото ниво на този отговор от януари насам.

През ноември 28,3% от нефинансовите предприятия посочват, че са имали намаление на приходите от продажби на стоки или услуги в сравнение с октомври, при 54,5% няма промяна, а само 16,7% имат увеличение.

Намаление на приходите имат 39,6% от фирмите в дейностите “Култура, спорт и развлечения, ремонт на домакински вещи и други дейности”. Спад на приходите имат и 31,9% от фирмите в сектора “Търговия, транспорт и ресторантьорство”.

Бизнесът иска компенсации без таван

Затварят заводи зарази скъпия ток

Цената надхвърли 1000 лв./MWh

Много фирми може да фалират заради скъпия ток.

Редица предприятия може да бъдат затворени заради високите цени на тока и тавана на компенсациите за бизнеса. Това заявяват от асоциацията на работодателските организации в писмо до премиера Кирил Петков и министрите на финансите, на икономиката и на енергетиката.

“За наше съжаление и учудване беше обявено, че компенсацията ще има таван в размер на 30% от действителната пазарна цена. Това ограничение не отговаря на заявлението, че ще бъдат компенсирани 75% от разликата между действителната пазарна цена за месец юли (185,59 лв./MWh) и действителната пазарна цена за съответния месец”, посочват в писмото. Към 21 декември 2021 г. средната цена за декември вече е 470 лв./MWh, с тенденция за растеж. Цената за 22 декември 2021 г., беше 824,55 лв./MWh, като в редица часове надвишаваше 1000 лв./MWh. “Дори при запазване на сегашния среден за месеца размер, компенсацията би следвало да е 213,50 лв./MWh. Предложеният таван я сваля до 141 лв./MWh, което е крайно недостатъчно за енергоинтензивните и основни сектори на българската индустрия”, пише в писмото.

Предложение

Минимален данък печалба от 15%

Минимален данък върху печалбата от 15% да плащат големите многонационални групи, предложи Европейската комисия. С предложението се изпълнява ангажиментът на ЕС да предприеме изключително бързи действия и да бъде сред първите, изпълнили неотдавнашното историческо глобално споразумение за данъчна реформа, което има за цел да внесе справедливост, прозрачност и стабилност в международната рамка за корпоративно данъчно облагане, съобщиха от Европейската комисия.

Предложение но на ЕК се придържа към международното споразумение за данъчна ставка от 15%, договорена от 137 държави, която ще се прилага в рамките на ЕС за всички многонационални компании с приходи над 750 млн. евро.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика