Шефът на НСИ: При натиск да променяме данни, ще си подам оставката

Няма как данните за инфлацията да се манипулират

Потребителската кошница е фиксирана, "плаваща кошница" няма

Ако някой се опита да окаже натиск върху Националния статистически институт (НСИ) или да промени каквито и да било данни, аз ще съм първият човек, който ще си подаде оставката, заяви председателят на Националния статистически институт (НСИ) Атанас Атанасов по време на изслушване в парламента.

Той каза, че НСИ работи стриктно, изпълнявайки Кодекса на европейската статистическа практика. По думите му в него са посочени 16 принципа и 84 показателя, чрез които се изследва качеството на статистическата информация. "По всеки един от тези 84 показателя, България отчита и се наблюдава какво е качеството на изпълнението", посочи Атанасов.

Атанасов допълни, че ще има специална мисия на Евростат през есента в България, която ще бъде посветена на инфлацията – как се измерва, колко е точна информацията, която се публикува и дали има някакви проблеми. От вчера е в ход нова мисия на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в НСИ. Тя има за цел да провери статистическата информация и готовността на България за присъединяване към ОИСР.

"НСИ няма да си позволи да публикува данни, без да е сигурна в качеството им", увери Атанас Атанасов. Той отрече да е оказван натиск върху него, да променя или манипулира данните на института.

"Няма как данните за инфлацията да се манипулират с така наречената "плаваща кошница", защото потребителската кошница е фиксирана. Няма как да има "плаваща кошница" и по този начин да се манипулират данни за инфлацията. Структурата на потребителската кошница се променя веднъж годишно - за това какви стоки потребяват домакинствата и впоследствие се предоставя на Евростат", обясни Атанас Атанасов. 

Атанасов обясни, че на сайта на НСИ може да се проверят цените на всяка една стока в България. "Всеки може да провери цените на всяка една стока и да преизчисли инфлацията и да види дали е точно същата", допълни шефът на НСИ.

Институтът прави и двойна проверка на цените на хранителните стоки в магазините. "Веригите подават информация какви са цените и наши анкетьори на място, записват какви са точните цени, на които се продават съответните стоки и продукти, за бъде изчислена инфлацията", каза още Атанасов.

Той обясни, че инфлацията е последният критерий, който България не може да покрие за членство в Еврозоната.

По отношение на дефицита, Атанасов обясни, че следващите данни ще бъдат публикувани на 22 април и тогава ще бъде известно и какво е отношението на дълга към дефицита за 2023 г.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България