Шефът на Правна комисия в НС Милен Матеев: новото острие на кръга „Капитал“?

Когато малко преди Коледа се разбра, че депутатът от „Продължаваме промяната“ - дряновският нотариус Милен Матеев, ще оглави парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси, новината остана някак встрани от вниманието на обществото. Освен, че беше, и все още е, напълно непознат като политик, Матеев изглеждаше приемлива фигура – млад юрист, необременен със скандали и носител на „промяна“ всред закостенелите и донякъде омръзналите стари „правни“ лица в парламента. Само две седмици след това обаче се оказа, че или изборът му е бил прибързан и необмислен, или напротив – достатъчно добре премерен, но не заради експертизата, която носи опитът му като нотариус, а вероятно заради очакванията на определен политико-олигархичен кръг за негов „интегритет“.

Първата публична изява на Матеев беше миналия петък в предаването „Лице в лице“ на Цветанка Ризова по бТВ и само за няколко минути същият успя да повтори повечето опорни точки на кръга „Капитал“, свързани с прокуратурата. За съжаление, гарнирани и доукрасени с фрапиращи неистини. Според депутата, исканата оставка на главния прокурор е заради изключително неефективната работа на държавното обвинение, Гешев показвал политически пристрастия, спирал всички сигнали за корупция по високите етажи на властта, не разследвал шкафчето на Бойко Борисов, нито фалита на КТБ, а за капак, според Матеев в прокуратурата имало 14 заведени преписки за престъпления, извършени от Делян Пеевски, но нямало никакви резултати.

Така само с няколко изречения и доскоро никому неизвестен, Матеев заслужи напоително отразяване на първа страница във всички присъдружни на Иво Прокопиев медии. Превръщайки се с един удар в новия любимец на задкулисието, поне що се касае до манипулативното говорене. Защото типично в стила на Христо Иванов, Антоанета Цонева, Иво Мирчев и Надежда Йорданова, Матеев не се нуждае от факти, за да замеси в едно тесто Гешев, Борисов и Пеевски, разбира се в негативна светлина.

Че Гешев няма политически пристрастия (акциите на прокуратурата не подминават фигури от целия политически спектър, включително ГЕРБ и ДПС), както и че държавното обвинение работи ефективно (много олигарси се оказаха бегълци от правосъдието или заедно с министри и хора по високите етажи на властта търкаха наровете в местата за задържане), е повече от ясно. Ясно е също, че обвинителен акт от хиляди страници за фалита на КТБ, при това написан лично от Гешев, който оглавяваше екипа по това дело, съвсем не означава „липса на разследване“ на тази финансова пирамида.

Особено внимание заслужава обаче лъжата на Матеев, че в прокуратурата имало неразследвани преписки за престъпления от Пеевски. Вероятно Матеев дори не е разбрал за какво точно става дума, или бележките, които са му били диктувани преди интервюто, са били подвеждащи. Защото прокуратурата не само, че не е „прикривала“ каквото и да било спрямо Пеевски, ами депутатът от ДПС със сигурност държи палмата на първенството по проверки спрямо народен представител. Действително, те са 14 на брой, но по всички е установено, че данни за престъпления няма, въпреки че със сигурност са били хвърлени не малко усилия, за да бъдат проверявани всевъзможните сигнали през годините именно на хора от кръга „Капитал“, които постоянно ги инициират.

От държавното обвинение още в понеделник реагираха и посочиха, че изявленията на депутата от „Продължаваме промяната“ са неверни и в противоречие с Конституцията и законите на страната, както и че същите са изцяло и само политически, целящи въвеждане в заблуждение и отклоняване на вниманието на българските граждани от актуални проблеми, чието разрешаване е от компетентността на парламента и правителството, а не на прокуратурата.

Освен, че опровергават с конкретни факти другите инсинуации на Матеев, по отношение на 14-те проверки спрямо Пеевски прокуратурата изрично посочва, че не отговаря на истината твърдението на г-н Матеев, че „няма резултат“ по 14 преписки спрямо народния представител от ДПС. Препращайки към официалните изявления и кореспонденцията на държавното обвинение с Народното събрание, по повод създадената Временната комисия за установяване на факти и обстоятелства относно действията и бездействията на компетентните български органи във връзка с наложените на 2 юни 2021 г. санкции на български физически и юридически лица от Службата за контрол на чуждестранни активи на министерство на финансите на САЩ.
Освен, че като председател на правната комисия Матеев не си е направил труда да прочете фактите, а именно, че проверките спрямо Пеевски не са „без резултат“, както твърди, а същите са прекратени поради установяване на обстоятелството, че по доносите срещу него няма установени  престъпни действия, по-притеснителното е, че това изобщо не притеснява „новия политик“. Защото извинение от негова страна не последва, а с голяма доза вероятност може да се предположи, че изявите му в същата манипулативна стилистика, ще продължат.

Същевременно в правната комисия предстои много работа, тъй като управляващите вече заявиха намерението си да внесат законопроекти, свързани със съдебната реформа, включително закриването на спецсъдилищата и разделянето на КПКОНПИ. При това положение, несъмнено председателят на правната комисия би следвало да е не само утвърден юрист, но и обединяваща фигура, още повече, че дебатите в Народното събрание със сигурност няма да са никак леки, а съмненията, че тези законопроекти обслужват олигархичното задкулисие начело с Прокопиев, са повече от очевидни.

За съжаление, действията на Матеев много бързо показаха, че вместо очакваната екпертиза от негова страна, кръгът „Капитал“ вероятно се е сдобил с ново, удобно и послушно „правно“ острие, което ще е готово във всеки един момент да изпълнява поръчките на този кръг за омаскаряване с лъжи на неудобните му магистрати, политици или бизнесмени.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари