Шок с цените на парно, ток и газ (обзор)

Най-висока цена за парно ще плащат абонатите на “Топлофикация Габрово” - 108,06 лева за мегаватчас.

С 20% се вдига топлото в София, Плевен, Бургас, Враца и Велико Търново

Електроенергията се увеличава средно с 4% от юли, реши КЕВР

Синьото гориво вече струва 49,94 лв./MWh без такси

Шоково поскъпване на парното и топлата вода от юли, което ще важи за период от една година, одобри окончателно Комисията за енергийно и водно регулиране. По-високи цени ще плащаме и за ток, и природен газ.

В София топлинната енергия се вдига с 20 на сто и става 98,48 лева за мегаватчас. В доклада на КЕВР досега се предвиждаше поскъпването в столицата да бъде с 14 на сто. С над 20 процента се повишава цената на парното в Плевен и то ще струва 87,24 лева за мегаватчас. С близо 21 на сто е увеличението за абонатите в Бургас, като цената става 85,91 лева за мегаватчас, а за тези във Враца - с 21,3%. Най-голямо поскъпване КЕВР одобри за Велико Търново - с 23,16%, като топлото там ще струва от 1 юли 107,47 лева за мегаватчас. Най-висока цена в страната ще плащат габровци - 108,06 лева за мегаватчас, като спрямо сегашния регулаторен период тя се увеличава с близо 9%.

Най-малко поскъпва топлото в Сливен - с 3,77 на сто и Русе - 11,29%. “Повишаването на цените на топлинната енергия през новия регулаторен период от 1 юли е продиктувано преди всичко от ръста на цените на природния газ на международните пазари и на въглеродните емисии на Европейската платформа за търговия с емисии”, обясниха от КЕВР.

Според комисията тези два фактора формират 77 на сто от цената на топлинните услуги и промяната им влияе непосредствено върху крайната цена за потребителите. В резултат на започналото възстановяване на европейските икономики след пандемията от COVID-19 и увеличеното търсене на енергийни суровини, от началото на 2021 г. цената на природния газ на международните пазари бележи ръст от 70%. При международните цени на петрола също е налице рязък скок - с над 50% и те вече достигат 75 щатски долара/барел за сорта Brent, аргументират се от регулатора. Към това се добавят и цените на въглеродните емисии на европейските платформи за търговия, които нарастват до нива от 55 евро/тон, което е ръст с близо 150% в сравнение с цената им от 22 евро/тон през втората половина на 2020 г.

Освен за парно от 1 юли българите ще плащат и по-високи сметки за ток. За абонатите на ЧЕЗ дневната тарифа се вдига с 5,42%, а нощната - с 6,25 на сто. По-малко е поскъпването за клиентите на ЕВН, където дневният ток се увеличава с 3,71%, а нощният - с 3,89%. Подобно е и увеличението за “Енерго - Про” - с около 3,50% за двете тарифи.

Ново сериозно повишение от 1 юли има и на природния газ - с 10%, реши още КЕВР. Така цената на синьото гориво става 49,94 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Първоначалното предложение на “Булгаргаз” беше увеличението да бъде с 4 на сто. Припомняме, че от 1 юни синьото гориво вече поскъпна с 20% до 45,27 лв./мВтч без ДДС, такси и акциз.

Според Асоциацията за защита на потребителите

Повличат нагоре и храните

Токът за производство на хляб с двоен ръст

Цената на енергията за производство на хляб се е повишила двойно.

Основните хранителни стоки ще поскъпнат заради увеличените цени на електрическата енергия от днес, природния газ и петрол. Става въпрос за хляб, месни и млечни продукти. В организацията получаваме сигнали за производители и преработватели, които предвиждат ново увеличение на цените, заяви председателят на Асоциацията за защита на потребителите (АЗП) Пейо Майорски.

Цената на енергията за производство на хляб се е повишила двойно. При транспортните разходи на храни увеличението е между 30 и 40 на сто. Природният газ е поскъпнал със 70% на европейските борси от началото на годината. Увеличението в цените на петрола е с 50 на сто на световните пазари, обясни той.

По думите му по-високите цени на суровините няма как да не доведат до поскъпването на хляба, млечните и месните продукти. От Асоциацията за защита на потребителите вече отчитат увеличение в стойностите на някои храни. Най-драстично е поскъпването на олиото. Само за две седмици цената му се вдига с между 0,8% и 8,5%, като най-голямо е увеличението в София и Перник. В резултат, средната цена за страната в големите супермаркети нараства с 1,6%, до 3,70 лв./литър. Само за сравнение в началото на годината бутилка олио е струвала на едро 2,50 лева, при 3,23 лв. през юни.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари