Шок със сметките за парно, 300 лв. за малък апартамент

Цената на централното отопление е с 27% по-висока спрямо миналата година

Още по-големи ще бъдат сумите за януари, много хора ще трябва да платят 450-500 лв.

Срокът за плащане е до 14 февруари

Готови са сметките за парно в София за декември, казаха читатели на “Труд news”. Сметките са шокиращи за топъл месец, какъвто беше декември. За апартамент от около 70 кв. м столичани са получили сметка за парно от 290 лв. Това е много повече от очакванията ни, като се има предвид какви бяха температурите през декември и как радиаторите бяха съвсем леко затоплени, коментираха читатели, които се обърнаха към “Труд news”.

Причината за високите сметки за парно, е че цената за топлинната енергия за настоящия сезон е с близо 40 на сто по-висока спрямо миналата зима. Наред с това парламентът реши ДДС за парното да бъде намален от 20% на 9%. В резултат топлинната енергия в София е с около 27 на сто по-скъпа спрямо миналата зима. Ако ДДС за парното беше намален на нула процента, както за хляба, сметките за парно нямаше да са толкова убийствени, но явно депутатите са преценили, че трябва да пълнят държавната хазна чрез сметките за парно, коментираха читателите.

От фактурата за парно, с която “Труд news” разполага, става ясно, че цената на топлинната енергия на “Топлофикация София” през декември е 137,86 лв. за мегаватчас. Потребеното количество за отопление на апартамента е малко над 1,9 мегаватчаса. Като към сумата за отопление прибавим и ДДС, крайната сметка за плащане доближава 290 лв. Крайният срок за плащане на фактурата е 14 февруари.

Средната температура през декември в София е била 3,9 градуса, а през същия месец на предходната година е била 2,3 градуса, става ясно от данните на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), посочени във фактурата за парно. Ако през декември беше по-студено, сметките щяха да бъдат още по-високи.

Истинският шок ще бъде със сметките за януари, защото изминалия месец беше значително по-студен от декември. В минали години често сметките за парно през януари са с около 150 лв. по-високи от декемврийските. Сега обаче сметките за януари ще бъдат още по-високи заради значително по-високите цени на топлинната енергия спрямо миналата зима. Затова столичани трябва да се подготвят да получат сметки за парно за януари от около 450-500 лв., показват простите изчисления.

Вероятно заради високите сметки за парно политиците не искаха да има избори през зимата, коментираха още читателите на “Труд news”. В парламента тупкаха топката с връчването на мандати и в крайна сметка изборите са насрочени чак за 2 април, когато очакванията са времето да е по-топло и хората да са забравили високите сметки за парно.

35 лв. годишно за отчитане на уредите

По-ниското ДДС не важи за топлинните счетоводители

Хората са недоволни

Само за да получава сметките си за парно, столично домакинство плащат около 35 лв. на година. А за доставчиците на ток, вода и интернет предоставянето на сметката е част от цената на услугата.

Близо 35 лв. на година е цената, която столично домакинство плаща на топлинния счетоводител, за да получава сметки за парно. Конкретната сума зависи от това колко са радиаторите в апартамента и дали жилището има водомер за топла вода.
От получената за декември фактура от столично домакинство става ясно, че ДДС за услугите на топлинния счетоводител е 20%, въпреки че ДДС за парното е само 9%, а услугата на топлинния счетоводител е пряко свързана с парното и човек не може да я ползва отделно.

Най-възмущаващото е, че над половината от цената за топлинния счетоводител се определя не от това колко топломера има в апартамента, а от това че топлинният счетоводител обработва сметката на съответния клиент, коментираха читатели на “Труд news”. За всички останали битови сметки - за вода, ток, телефон, интернет, получаваме една крайна цена, а за парното плащаме допълнително за това, че са ни изпратили сметката, възмущават се читатели. Отчитането по принцип се плаща от търговеца - в магазина е сложил кантар, на бензиностанцията има колонка, а само при парното клиентите трябва да плащат за това, че получават сметка. За няколко изчисления за дължимата сума, които стават чрез софтуерна програма.

Сметките в морската столица са до 20% по-високи 

Варненци се топлят масово на ток

Отказват се от топлата вода

ДАНИЕЛА ФАРХИ
ТРУД NEWS, ВАРНА

Във Варна се отказват от топлата вода, по-евтино излиза с бойлер.

Варненци се топлят масово на ток, а най-предпочитан вариант са климатиците. Сметките на домакинствата не са нараснали драстично, увеличението е с 20-30 лв. За двустайно жилище, отоплявано с конвектор, миналия януари абонати са плащали 160-170 лв., сега са получили сметки за 190-195 лв., докато на климатик за подобна квадратура сметките са с 30-40 лв. надолу. Топлото време ни помогна дотук, казват хората, но признават, че правят и икономии.

Малка част от домакинствата в един от варненските квартали са топлофицирани. Там абонатите отчитат 20% ръст на сметките до средно 150 лв. за двустаен апартамент, но с изключена топла вода. Отказът от тази услуга е масов, тъй цената за топлене на кубик вода е нараснала от 12 лв. на 18,50 лв.

В крайградските зони, където повече ползват камини и котли за отопление на дърва и пелети, печеливши са хората, които не са се запасили през есента за целия сезон. Тогава цената на пелетите беше 980 лв. за тон, а дървата по борсите стигаха до 190 лв. за кубик. Сега ги продават за 90-120 лв., дори с включен транспорт, а пелетите паднаха до 770 лв./т.

Взимат 10 кубика за цял сезон

В Североизтока преминаха на дърва

Доставиха повече количества

ЦВЕТЕЛИНА ГЕОРГИЕВА
ТРУД NEWS, ШУМЕН

В района на Шумен хората най-често се отопляват на дърва.

Два пъти и половина повече дърва доставиха горските от Североизтока на желаещи домакинства през 2022 г. спрямо предходната. 250 хил. пространствени кубически метра са предоставени от териториалните поделения на Североизточното държавно предприятие (с обхват Варна, Шумен, Търговище, Добрич) при 100 хил. кубика през предходната година. Средната цена за кубик е 55 лв. без транспорта. Интересът е бил огромен и е продиктуван от цените на газа и невъзможността домакинствата да продължат да се отопляват по този начин, коментират горски. Пример е шуменско семейство, чийто сметки за газ достигнали 850 лв. месечно. Сега за цял зимен сезон ще се греят с 10 кубика дърва.

Сметките може да са електронни

В Бургас реално няма увеличение

Отказват се от газа

МАРИЯ КЕХАЙОВА
ТРУД NEWS Бургас

“В Бургас, през последните две години, увеличението на цената на парното е 38 ст. на мегават. Затова сметките са нормални. Увеличението е нищожно, не е както в други градове”. Това заяви за “Труд news” шефът на местната “Топлофикация” инж. Христин Илиев. “Сметките за януари още не са дошли. За декември не бяха по-високи от миналата година”, потвърди и абонат от ж. к. “Лазур”.

На парно в Бургас абонатите са основно в комплексите “Лазур”, “Зорница”, “Изгрев” и “Славейков”. Декемврийските им сметки като цяло не са ги изненадали - не са били по-големи от миналогодишните.

“Нямаме драстични увеличения. За януари сметките ще излязат на 8- 9 февруари. Предполагам, че ситуацията ще е същата - без увеличения спрямо същия период на миналата година, поради минималното повишение при нас. Имаме общо 26 хил. абонати”, каза инж. Илиев. Той добави, че се предлага възможност клиентите да получават сметките си по електронен път. Това може да стане много лесно с попълването на апликацията “Заяви е-фактура” в сайта на дружеството. Електронната фактура има редица предимства, сред които са това, че получаването є е бързо и сигурно, а получателят може да вижда предишните си сметки.

Бургазлии, които са на газ, масово не ползват това отопление. Страх ги е да си пуснат котлите заради скъпотията, и са си накупили климатици.

Има пределен размер на сметката

Най-евтино в Сливен е на парно

РОСИЦА НИКОЛОВА
ТРУД news, СЛИВЕН

В Сливен най-евтино е отоплението на парно и ток, показа проверка на “Труд news”. Топлофикационното дружество за поредна зима сключи индивидуални договори с абонатите си, в които е посочена пределната стойност на месечната сметка според отопляемия обем на жилището. Например, за стандартен двустаен апартамент сметката не може да надхвърля 190 лв. Но такива пари домакинствата още не са плащали, тъй като времето през декември беше топло. Домакинства получават сметка от 100 лв. с включена в нея цена на топлата вода. Очакванията на хората са, че когато настъпи големият студ, месечният им разход ще стигне 150 лв. Над 12 хил. жилища в града са на парно.

За същия апартамент отоплението с климатици излиза между 80 и 140-150 лв., но това е общата сметка с разходите за ток за бойлера и останалите домакински уреди. Недостатъкът е, че в коридорите и банята остава студено.

Най-скъпо в Сливен излиза отоплението на дърва. Кубикът поскъпна до 160-180 лв.

Цената на дървата падна до 150 лв. на кубик

Инвестират в термопомпи

Отказват се от парното

ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА
ТРУД NEWS, Велико Търново

Във Велико Търново хората масово са инвестирали в електрически уреди и термопомпи в навечерието на зимния сезон.

Проверка на “Труд news” установи, че купуването и монтирането на газови уреди е намаляло около 20 пъти спрямо предишните години заради несигурността по отношение на цената на газа.

“Хората предпочитат да инвестират в климатици и термопомпи, които са скъпи като първоначална цена, но възвръщаемостта е добра. Много домакинства преминаха на печки и отоплителни системи, които се захранват с дърва и пелети. Цената на пелетите е над 800 лв. за тон. Цената на дървата за огрев е най-ниска и е около 150 лв. на кубик. Много хора се запасиха с твърдо гориво, защото имаха опасения от прекъсване на електричеството през зимата”, споделят търговци.

Сметките за отопление с климатик за жилище от 60 кв. м във Велико Търново излиза средно около 150-200 лв., а с газ сумата набъбва на над 500 лв.

Битовите абонати на “Топлофикация-Велико Търново” са около 3000. “Плащаме по около 200 лв. за парно месечно и в най-студените дни оставаме на студено заради аварии. Затова много съседи предпочетоха да минат на климатици или да си сложат печки на дърва и да се откажат от услугите на паровата централа”, казват търновци.

Над 600 лв. за месец на газ

Сметките за отопление в Пиринско са двойни

Най-евтино е на климатик

Светлана Василева,
Труд NEWS, Благоевград

Двойно повече излиза отоплението в Пиринско през тази зима в сравнение с миналата. Най-скъпо излиза на домакинствата, които се отопляват с пелети и газ. Миналата зима един тон пелети струваше 400 лв., а сега не може да се намерят по-евтини от 900 лв. за тон. Заради високата цена хората купуват пелети месец за месец и цената не пада. В Благоевград над 20 хил. ползват и газ за отопление. И там цените са двойно по-високи. През декември домакинствата са платили между 600 и 700 лв., при 300 лв. за същия месец на предходната година. Двойно по-скъпо излиза и на тези, които се топлят на дърва. Миналата зима хората са ползвали дърва на цена от 90 лв. за кубик, а тази зима цената стига до 200 лв. за кубик.
Най-евтино излиза да ползваш климатик и системи за отопление на ток.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения