Шок със сметките за парно за април

Столичани недоумяват защо сметките за парно за април са по-високи от тези за декември и януари, а омбудсманът поиска проверка на „Топлофикация София“.

Омбудсманът поиска проверка на „Топлофикация София“

Хората трябва да платят по-големи суми, отколкото през по-студените зимни месеци

Доставената топлина е по-малко

Столичани бяха шокирани от неочаквано високи сметки за парно за месец април. Читател на „Труд news” се оплака, че пред по-студените месеци декември и януари е плащал сметки за парно по около 150 лв., а за по-топлия април е получил сметка от близо 200 лв. Хората недоумяват на какво се дължи това увеличение от 40-50 лв.

Заради необосновано високите сметки за парно, които получиха столичани за прогнозно потребление през месец април, омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния министър на енергетиката Росен Христов и до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов, в която поиска извънредна проверка на „Топлофикация София“ ЕАД.
Гражданите се жалват, че фактурираните суми за април са по-високи, отколкото за типично зимните месеци декември 2022 г. и януари 2023 г. и искат по-ефективен контрол от страна на компетентните държавни институции, с цел установяване на причините за формирането на неочаквано високите сметки, и в случай че бъдат установени грешки или нарушения - за коригирането им, посочва Диана Ковачева.

Проф. Ковачева обръща внимание, че „Топлофикация София“ е публикувала на сайта си на 9 май данни за размера на произведената и подадена топлинна енергия за месец април 2023 г., които показват, че количеството произведена топлинна енергия за април в размер на 353 370 MWh, е най-малкото количество от началото на годината досега. За сравнение, данните за януари 2023 г. показват произведени 551 838 MWh, за февруари - 528 684 MWh, а за март - 440 128 MWh. Омбудсманът посочва, че е съвсем разбираемо очакването на всички битови клиенти на столичната топлофикация прогнозните сметки за април да бъдат най-ниските от началото на годината.

„Смятам за важно да отбележа нормативното изискване за поддържане на съответствие между подаваните количества топлинна енергия и потребностите от топлинна енергия в сградите“, посочва още омбудсманът. Като мотив за исканата проверка са и данните, публикувани от „Топлофикация София“, за средномесечната температура на атмосферния въздух - за януари 2023 г. +3,9°C; за февруари +3,2°C; за март +7,1°C; а за април +9°C. Месец април е най-топлият от началото на годината, което поражда недоумение сред клиентите на столичната топлофикация защо сметките за парно са най-високи.
Омбудсманът отчита, че през целия месец април парното в София работеше, както и значително по-високите цени на топлинната енергия за битовите клиенти в столицата в сравнение със същия месец на миналата година.

В същото време Диана Ковачева обръща внимание, че „потребителите нямат възможност сами да извършат проверка дали топлофикационното дружество изпълнява всички свои задължения във връзка с правилното определяне на термохидравличните режими за постигане на минимални разходи при производството и преноса на топлинна енергия до сградните инсталации, както и относно температурните режими, техническото състояние, настройката и управлението на абонатните станции, които осигуряват централното топлоснабдяване на съответните сгради – етажна собственост“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари