Шум от мощни возила тормози жителите на Велико Търново

Липсват устройства, които да "ловят" наднормените децибели

 

Шум от мощни возила тормози жителите на Велико Търново. Освен терорът от дневния автомобилен трафик, боляри са стресирани и нощем от ревящи мотоциклети и бързи коли. Потърпевши споделят, че водачите натискат газта предимно по бул."България" и ул."Краков", но често фучат и по уличките в отделните квартали на старата столица.

Репортер на "Труд" поиска информация от ОД на МВР във Велико Търново за извършени проверки и санкционирани водачи, но такива данни не бяха предоставени.

Проблемът обаче се оказва изключително сериозен както от здравна гледна точка, така и от законодателна. 
Законът за движение по пътищата е приет през 1999 г. и оттогава той е променян повече от 70 пъти. Практиката обаче показва, че има алинеи и санкции, които не се прилагат.

"В закона изрично е записано, че ревящите коли, мотори, камиони, които превишават нормите за шум, трябва незабавно да бъдат спирани от движение, а водачите им - глобявани. Реално обаче всичко остава на хартия. Причината е, че липсват устройства, които да "ловят" наднормените децибели. И проблемът ще бъде решен едва след 2023 г.Проверките за шумните автомобили трябва да се извършват от КАТ и на пунктовете за технически прегледи. Оказва се обаче, че масово пунктовете за прегледи в страната не разполагат с шумомери, а за всички пътни полицаи в страната са закупени не повече от 5-6 мобилни устройства", коментират експерти.

Според медици лудостта на шумния свят се отразява пагубно на метаболизма, възпрепятства окислителните процеси и предизвиква раздразнение и агресия.

Изследване на Световната здравна организация (СЗО) е установило, че дневните загуби от шума в околната среда са 61 000 години от исхемична болест на сърцето, 45 000 години за когнитивно увреждане на децата, 903 000 години смущения на съня, и 587 000 години дразнения, причинени от шума в държавите-членки на ЕС и другите европейски страни. Тези резултати показват, че поне един милион години пълноценен живот се губят всяка година от свързаните с шума заболявания в Европа.

По данни на СЗО първопричината за 3500 смъртни случая годишно от сърдечно-съдови заболявания, се дължи на прекомерен шум. Подложените на терор от високи децибели се оплакват от безсъние, разсеяност, отпадналост, апатия и дори хронична умора.

Проучване на професор Гари У. Евънс от университета Корнел, публикувано в Psychological Science, установява, че деца, чието училище се намира в близост до летище, развиват стресова реакция, чрез която игнорират шума. Но заедно с вредния шум от летището, те започват да пренебрегват и речта, и да губят когнитивни способности, т.е., да оглупяват. Изследването на СЗО сочи още, че шумът има силно физическо въздействие върху човешкия мозък, като повишава нивата на хормоните на стреса.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони