Ще дочакат ли в Газа спасителното пристанище на американците?

Построяването на пристанището и изграждането на дигата в морето, които ще се използват за доставка на хуманитарна помощ в Газа, ще отнемат поне месец или дори два, за да станат напълно оперативни, каза прессекретарят на Пентагона Патрик Райдър, цитиран от CNN.

Райдър също така каза, че най-вероятно ще са необходими около 1000 американски военни за изграждането на доковете и дигите.

Удълженият график отразява сложния характер на проекта, втората такава спешна мярка, обявена от администрацията на президента на САЩ Джо Байдън за по-малко от седмица, за да се опита да облекчи отчайващата хуманитарна ситуация, пред която са изправени палестинците в Газа, причинена от отказа на Израел да отвори допълнителни сухопътни пропускателни пунктове.

Инициативата ще има за цел да разшири морския коридор, по който САЩ, Европейската комисия, Обединените арабски емирства, Кипър и Обединеното кралство работят за предоставяне на пряка помощ.

Разочарованието в администрацията нараства заради привидния отказ на израелското правителство да признае неотложността на хуманитарната криза, въпреки нарастващия натиск от страна на САЩ. Американското военно пристанище е сред поредица от мерки, обявени от международната общност за облекчаване на кризата в Газа, където повече от два милиона души се нуждаят от храна, а медицинската система е почти в колапс.

Планът американските военни да разположат плаващ док, което президентът Джо Байдън обяви в обръщението си за състоянието на Съюза в четвъртък вечерта, беше разкрит само дни след като САЩ започнаха да хвърлят хуманитарна помощ от въздуха в Газа, за да се опитат да помогнат на населението, за което Организацията на обединените нации предупреждава, че е на ръба на гладна смърт.

Но хилядите дажби, пуснати наведнъж от военновъздушните сили на Съединените щати, далеч не са това, което е необходимо за изхранването на повече от два милиона палестинци, останали в Ивицата. Според хуманитарния служител на ООН Сигрид Каг те са „капка в морето“.

Морският коридор ще се използва от множество нации, но плаващият док край бреговете на Газа ще се управлява от правителството на САЩ и ще бъде построен от американските военни, включително военноморски и военен персонал. Пристанището ще позволи на корабите да разтоварят помощта, която след това ще бъде транспортирана чрез дига до Газа, която също ще бъде построена от американската армия, казаха официални лица. Строителството ще използва съвместните логистични възможности на военните по крайбрежието, което включва разтоварване на товари от кораби в райони без фиксирани пристанищни съоръжения. За последно САЩ са използвали тази способност в учение миналата година, наречено Talisman Saber, според Райдър.

Военният персонал на САЩ няма да транспортира помощ от дигата до Газа, каза Райдър в петък, а тя ще бъде закотвена на брега от регионални партньори в Газа. Способността, след като започне да функционира, може да осигури до 2 милиона хранения на ден на хората в Газа, каза още Райдър. 

Концепцията за временен док е разработена отчасти от организация, наречена Fogbow, консултантска група, съставена от бивши военни, служители на ООН, USAID и ЦРУ, според човек, запознат с планирането. Операцията е вътрешно наричана Plan Blue Beach, каза човек, запознат с планирането. Fogbow се управлява от бивши високопоставени служители на американската армия и разузнаването. Служител от Катар каза пред CNN, че инвестират 60 милиона долара в инициативата за морски коридор, за която се очаква Fogbow да поеме оперативно ръководство, включително транспортиране на помощ от доковете до плажа и предаването й за разпространение. Това публично-частно партньорство ще доставя 200 камиона с хуманитарна помощ всеки ден от Кипър до Газа. Катар се съгласи на значителна финансова помощ.

Американски служител каза, че САЩ водят преговори с редица други организации, за да помогнат с проекта, но все още нищо не е формализирано. Предизвикателствата все още са огромни. Тъй като Белият дом изключи възможността американски войници да влязат в Газа, САЩ все още се опитват да определят кой ще бъде от другата страна на дигата, за да получи помощ и да я разпредели в ивицата, казаха официални лица.

„Нареждам на американските военни да ръководят спешна мисия за създаване на временно пристанище в Средиземно море край бреговете на Газа, което може да приема големи пратки с храна, вода, лекарства и временни убежища “, каза Байдън в четвъртък. "Няма да има нито един американски ботуш на земята в Ивицата", допълни още той. 

Американски служител каза, че хуманитарни работници ще бъдат на мястото на кацане, за да извлекат, съхраняват и разпределят помощта от кея. Друг човек, запознат с планирането, каза, че дистрибуторите ще бъдат местни палестинци, управлявани от ООН. Всички кораби, пристигащи на плаващия док, също ще трябва да бъдат проверени предварително от съображения за сигурност.

Пилотна програма за морски коридор без пристанища, водена от Обединените арабски емирства, се очаква да започне да доставя помощ този уикенд, съобщи Европейският съюз в петък. Но програмата, която е разработена в сътрудничество с нестопанската организация за подпомагане World Central Kitchen, включва само един по-малък кораб.

„Тази военноморска операция остава бързо развиваща се и променяща се ситуация “, се казва в изявление на World Central Kitchen, отбелязвайки, че нейните усилия са отделни от съобщението на Байдън.

Дискусиите за отваряне на морския коридор се засилиха през последните седмици, тъй като стана ясно, че хуманитарната помощ не се освобождава достатъчно бързо през малкото отворени сухопътни пропускателни пунктове към Газа, казаха официални лица. Представители на администрацията и международните хуманитарни работници многократно са подчертавали, че трябва да има „поток“ от помощ за хората в Газа и че най-ефективният начин да се направи това е чрез преминаване по суша.

Американски служители твърдят от месеци, че единствената причина израелският премиер Бенямин Нетаняху да е променил някоя от позициите си по конфликта в Газа е заради усилията на администрацията на Байдън. Въпреки това седмиците и седмиците на засилен вербален натиск от страна на САЩ не успяха да накарат израелското правителство да отвори допълнителни пропускателни пунктове за помощ, дори когато хуманитарната криза се задълбочи. През февруари, когато израелските протести нараснаха на ГКПП Керем Шалом, броят на камионите, които можеха да преминат през съществуващите ГКПП, рязко намаля.

Отчаянието достигна своя връх миналия четвъртък, когато повече от сто души бяха убити, когато израелските войски откриха огън, докато хората се втурнаха с конвой с храна на север. Президентът и вицепрезидентът на САЩ казаха, че Израел "няма извинение" да не увеличи помощта, разрешена за Газа.

В четвъртък високопоставен служител на американската администрация каза, че "правителството на Израел е подготвило нов сухопътен пункт директно в северната част на Газа", но не каза къде ще бъде той.

„Това трето преминаване ще позволи помощта да отиде директно до населението в Северна Газа, което е в крайна нужда“, каза служителят пред репортери. „Както ООН потвърди днес, очакваме първите пратки да преминат от там през следващите седмици, като започнем с пилотен проект и след това го увеличим.“

Кааг, старши координатор на ООН за хуманитарна помощ и възстановяване на Газа, подчерта, че "ако всичко минава през един или два пропускателни пункта, не можем да очакваме чудеса, особено когато ситуацията в Газа е много трудна".

Главният въпрос е колко хора в Ивицата Газа ще доживеят да получат хуманитарна помощ през новопостроеното пристанище от САЩ. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Близък Изток