Ще избягаме ли от екраните през 2021?

Честитим Нова година със стикер. Посрещаме рожден ден във Вайбър.

Пижамено е. И малко самотно. Докога?

Екраните са навсякъде и са вторачени в нас, очаквайки да ни разкрият пак и пак магията на своята необятност. Надничат под формата на телефони, таблети, лаптопи, умни телевизори и какво ли не. Можем да си слагаме ушички, стикери и всевъзможни филтри и за секунди да се свържем с колегите си или приятелите, дори да са на другия край на света. Топлината трудно се добавя с филтър обаче. Безкрайно свикнахме с това общуване. А трябва ли?

Употребата на интернет през 2020 г. се засили многократно. Липсата на жив контакт породи нуждата от виртуален такъв. Дали и през 2021 г. ще продължаваме да се взираме в екраните на устройствата, или ще се втурнем навън, покорявайки планини, поляни, наслаждавайки се на природата или на компанията на близките си, макар и внимавайки? Ваксините ще се превърнат ли в спасителен пояс или просто ще останат поредната тема, която провокира жестоки дебати? Въпросите се заковават като тежки хаштагове, но не бодат очите, а сърцето.

Повече природа и по-малко екрани? Повече срещи и по-малко чатове? Дали? Скоро ще разберем.  

Числа и човеци

От началото на пандемията ползването на интернет и дигитални канали се увеличи значително. Испански телекоми споделят, че с 40% скача потреблението на интернет по време на Covid-19. Ситуацията не е по-различна и в другите държави. През март 2020 гледанията в youtube се покачват с 500% спрямо същия период през предходната година. Като най-търсени видеа се нареждат тези с готвене вкъщи, медитация и йога, упражнения в домашна обстановка. Изолацията наложи нов темп на живот и често екраните се оказваха инструмент, с който да се справим в ситуацията.
 

Наложи се да работим от вкъщи. Да учим в домовете си. Да празнуваме пред екрана, казвайки „Наздраве“ на близките си от дистанция. Мразя термина „новото нормално“, защото сегашният начин на живот не е нормален и не бих искала да се наложи като нещо постоянно. Вместо да задълбаваме за текущата ситуация, да погледнем напред във времето. Интересно е какво ще се случи.

Какво всъщност ни липсва?

След като почти всички се научихме да готвим прекрасно, изгледахме наличните сериали и филми в платформите, проведохме милион срещи с колегите в Zoom, идва време за планове.
Какво искаме да ни се случи след края на тази пандемия, ще бъде ли той въобще през 2021 г. и ще зарежем ли екраните, за да се радваме на истинска комуникация и на време, прекарано навън?


 
Прегледахме различни изследвания и отговори на анкети и може да обобщим, че след края на пандемията хората искат да:

⦁ се срещат повече с приятели и роднини
⦁ прегръщат спокойно близките си
⦁ пътуват по света
⦁ спортуват и да си върнат добрата форма
⦁ си върнат стария ритъм на живот

Очевидно настроенията насочват към желание за изтласкване от дигиталното и връщане към динамиката на истинския живот. Кога ще се случи това, е още неизвестно. Прогнозите са различни, но като най-скорошни възможни месеци се назовават август и септември 2021 г., като това е най-оптимистичната прогноза.
Истината е, че дигиталните технологии навярно ще продължат да бъдат изключително важни и през цялата 2021 г. Ще трябва още да почакаме, докато се върнем към старото положение, което сега истински оценяваме.
Надяваме се, че когато най-накрая се случи, няма да надзъртаме в телефоните си по време на среща, както правехме преди. 

Дигиталното е хубаво. Реалното е ценно.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл